Haberler

Açılan Davalar Sürerken Corner Otel Giderek Yükseliyor

Tarih: 27 Ağustos 2008 Yazan: Zeynep Güney

Fotoğraflar: Arkitera Mimarlık Merkezi

Taşyapı’nın, Kadıköy’ün merkezinde, tüm Kadıköy’e ve deniz manzarasına hakim olarak konumlanan Corner Otel projesi, Atkins Limited tarafından 250 oda kapasiteli, 5 yıldızlı otel olarak tasarlandı. Otelin birinci ve zemin katlarında otel müşterilerine ve aynı zamanda dışarıya hizmet verecek cafe ve restoranların, bodrum katlarda ise teknik ofislerin ve otoparkların yer alması planlanıyor.

Corner Otel’in projesi Kadıköy Belediyesi tarafından 16 Ağustos 2006’da askıya çıkarıldığında, parsel bazında gerçekleştirilen plan tadilatları nedeniyle tepki çekmiş ve Mimarlar Odası, 1/500 imar planının iptali ve yürütmesinin durdurulması için 10 Ocak 2007 tarihinde Kadıköy Belediyesi’ne dava açmıştı. Yaklaşık 8 ay önce davaların durumu hakkında bilgi almak üzere görüştüğümüz Mimarlar Odası Anadolu Yakası Şube Başkanı Arif Atılgan, açtıkları yürütmeyi durdurma davasının reddedildiğini, bunun üzerine 8 Ekim 2007’de temyiz davası açtıklarını ve bu davanın sonucunu beklediklerini söylemişti.

Geçen 8 ay içerisinde, Corner Otel projesinin inşaat çalışmalarının sürmesi üzerine, tekrar görüşerek açılan temyiz davasının durumunu sorduğumuz Arif Atılgan, bu süreç içerisinde yaşananları anlattı:

“Açtığımız davalar sürüyor, henüz bir gelişme yok, bekliyoruz. Yürütmeyi durdurma davası açmıştık ama 18 Eylül 2007’de yürütmeyi durdurma isteğimiz reddedildi. Bunun üzerine 8 Ekim 2007’de temyiz davası açtık, buna da henüz bir cevap gelmedi. Bu zaman içerisindeki tek gelişme, geçtiğimiz Temmuz ayında mahkemenin bilirkişi incelemesine karar vermiş olması. Ancak daha bilirkişi tayin edilmedi, onu bekliyoruz. Bilirkişi heyetinin vereceği rapordan umutluyuz.

Maalesef yürütmeyi durdurma kararı alınamadığı için inşaatlar devam ediyor. Fiziki olarak inşaat yükseldikçe insanlar daha iyi görmeye başladılar. Biz mimarlar, kağıt üstünden de onun nasıl bir yapı olabileceğini anlayabiliyoruz ama insanlar ancak bina ortaya çıktıkça Kadıköy’e etkisini görebiliyorlar. Kadıköy’ün silüetini rezil eden bir görüntü var ortada.  Bu süre içerisinde bazı sivil toplum kuruluşları yürüyüş yaparak, protesto gösterileri düzenlediler. Ayrıca Corner Oteli inşaatının tam arkasında ofisleri bulunan Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) da bir dava açıyor. Bu bizi oldukça sevindiren ve umutlandıran bir gelişme. Bu tür konularda o bölgedeki vatandaşların sorununa sahip çıkması, dava sürecinde daha etkili oluyor. Ümitliyiz, eğer açılan davalar inşaat bitmeden sonuçlanırsa, belki Corner Otel’i yıktırabiliriz.

Geçen hafta Haydarpaşa Garı’nın 100. yıldönümünde bir etkinlik düzenledik. Oradan Kadıköy’e doğru bakıldığında, Corner Otel’in Kadıköy’ü bir bıçak gibi kestiği rahatlıkla görülüyor. Üstelik inşaat daha da yükselecek. Bir tarafta, Kadıköy’le özdeşleşmiş nefis bir Haydarpaşa Garı silüeti varken, Kadıköy’ün diğer yakasında yükselen otel, Haydarpaşa’yla yarışır hale geliyor. Üstelik Haydarpaşa’nın arkasına da yüksek yapılar inşa etmeyi planlıyorlar böylece Haydarpaşa’nın silüeti tamamen silinmiş olacak. Diğer yandan 6 katlı binaların arasından yaklaşık 50 metre yükseklikte, 12 katlı bir otel yükselerek Haydarpaşa’yı bastırıyor. Demek ki Kadıköy’ün silüetini öyle bir binayla ‘süslemeyi’ daha doğru buluyorlar.”


Kaynak: İstanbul Şehir Rehberi

Türk Hukuku’na güvendiklerini dile getiren Arif Atılgan, yürütmeyi durdurma kararı alamamış olmalarının sıkıntı yarattığını ancak bilirkişi raporlarından umutlu olduklarını belirtiyor. Ayrıca Kalamış Oteli konusunda da bir gelişme olmadığına değinen Arif Atılgan, parsel bazında plan tadilatı yoluyla projelendirilen bir başka proje olan, Suadiye Oteli projesine dikkat çekiyor:

”Kalamış Oteli’nde de bir değişiklik yok. Orada da 4.000 metrekare inşaat alanı izni varken, plan tadilatıyla 12.000 metrekarelik bir proje hazırlandı. Bu projeye de itiraz edeceğiz fakat henüz askıya çıkmadı, hala askıya çıkmasını bekliyoruz. Sanıyorum ki halihazır duruma göre ruhsat alındı ve bu ruhsata göre başlatılan bodrum katların inşaat çalışmaları sürüyor.

Corner Oteli ve Kalamış Oteli gibi bir başka proje de Suadiye Oteli. Suadiye Oteli yıkılıp yerine yeni bir otel yapılacak. Burada da denize bakan cephede 3 kat, arka yola bakan cephede ise 4 kat inşaat izni varken, 1/5000’lik planda plan tadilatı yapılarak H serbest bırakıldı ve 5.500 metrekare inşaat alanı olabilecekken, 15.370 metrekare inşaat alanı olacak şekilde düzenlendi. Suadiye Oteli projesine de askıya çıktıktan sonra Haziran ayında itiraz ettik. Bu davanın iyi yanı otelin hemen arkasında oturan Suadiyeliler’in de bir araya gelerek bir dava açıyor olması. O bölgede yaşayan insanların sorununa sahip çıkması, daha doğrusu oradaki insanların bu konuyu kendileri için bir sorun olarak görmeleri dava sürecinde daha etkili olacaktır.

Ancak bu tür davalarda ne yazık ki hemen sonuç alınamıyor. Biz süreci prosedüre uygun bir şekilde takip ediyoruz ve açtığımız davaların sonuçlarını bekliyoruz. Kamu ve toplum yararı felsefesi içerisinde bu konuları takip ediyoruz.”Corner Otel hakkında protesto gösterileri düzenleyen, basın açıklamaları yapan ve bir dava açmaya hazırlanan Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK)’den, bir mimarlık şirketinin teknik müdürlüğünü sürdüren ve aynı zamanda yapı öğretmeni olan Aslıhan Deniz’le de görüşerek çalışmaları hakkında bilgi aldık:

“Corner Otel’in inşa edildiği arsa İnterbank’ın yeriydi, sonradan devlete geçti ve bu nedenle Taşyapı çok ucuza aldı bu arsayı. Moda sahilinde 6 katlı konut izni vardı ve saçak kotunun da 18,50 m olması gerekiyordu, imar planı bu şekildeydi fakat Taşyapı, imar planını değiştirtti ve burayı hem turizme açtı, hem de 50 metre bina yüksekliği aldı. Böylece 12 katlı bir otel projesi hazırladı. Bu otel her bakımdan buraya yapılmaması gereken bir yapı: Birincisi, sahilde bu şekilde emsal bir bina daha yok, ikincisi, boğazın girişinde çok kötü bir kütle olarak görünüyor, üçüncüsü ise o bölgede zaten trafik sorunu varken bu projeyle daha da kötüleşecek olması. İmar planlarının bir şirket bazında, bu kadar kolay değiştirilmesine karşı çıkıyoruz ve dava açıyoruz.

Hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hem de Kadıköy Belediyesi’nde red kararı veren meclis üyeleri bize davamızda destek veriyor. Avukatımız, aynı zamanda İnşaat Mühendisleri Odası’nın da avukatı ve imar planlarıyla ilgili davalara bakıyor. Şimdiye kadar basın bildirileri, yürüyüşler yaptık, ayrıca oturma eylemi yapmak istedik fakat izin verilmedi.Biz şimdi döküman toplama aşamasındayız. Dökümanları topladıktan sonra dilekçemizi yazıp davayı açacağız. Aldığımız meclis kararlarına göre yapının yoldan çekilme mesafesi 5 metre, yan ve arka bahçe mesafeleri 4 metre ve TAKS 0,40 olarak belirlenmiş. Oysa bizim gördüğümüz kadarıyla uygulanan proje, bu ibarelerin hiçbirine uymuyor. Yani hem keyfe göre imar planı değiştirip hem de ona uymamaları söz konusu.

Konu hakkında Mimarlar Odası’nın açtığı bir dava var ama dava 1/5000’lik planlara açıldığı için, duruma bir üst ölçekte bakıldığında uygun görülerek yürütmeyi durdurma kararı reddedilmiş. Biz de davamızı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne açarak, 1/25000’lik planlara bakıldığında uygun olmadığının görülmesini ve inşaatın durdurulmasını amaçlıyoruz.

Üstelik sadece burası hakkında değil Haydarpaşa için de çalışmalarımız sürüyor. Bir platform oluşturuyoruz, bu platform sonucunda Kadıköy’le ilgili bir dernek kuracağız. Böylece bu tür olumsuz projelere ve Kadıköy’ün aleyhine gelişebilecek durumlara karşı çalışmalarımızı dernek olarak yürüteceğiz.”

İstanbul’un 2010’a hazırlandığı bu dönemde bir yandan bir şeyler düzeltilmeye çalışılırken bir yandan da bozulduğunu vurgulayan Aslıhan Deniz şuna dikkat çekiyor: “İmar planı tadilatı yapılırken ada bazında ahenge bakılır. Nasıl oluyor da çevresiyle, ne kültürel, ne sosyal, ne de trafik yönünden, hiçbir şekilde uyum sağlamayan bir proje için imar planları şirket bazında değiştirilebiliyor?”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.