Haberler

Türk girişimci Küba''da ekolojik tatil köyü kuruyor

Tarih: 28 Ağustos 2008 Kaynak: Referans Yazan: Sinan Doğan

Uzun yıllardır Küba ile Türk firmaları arasında danışmanlık hizmeti veren Türk işadamı Ömer Giray, Küba''nın Trinidad kentine 12 kilometre uzaklıktaki Rio Ondo''da ekolojik tatil köyü kuruyor. Küba devleti ile eşit ortaklıkla kurulacak tatil köyü, denize sıfır 40 bin metrekare arazinin üzerinde 260 bungalow evden oluşacak.
 
Yatırım için ön izinleri tamamladıklarını, kısa süre içinde inşaat çalışmalarına başlayacaklarını belirten Databank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Giray, "Tatil köyü için 4.5 milyon euro yatırım yapacağız. Köyü 2010 yılbaşına kadar yetiştirmeyi planlıyoruz. Dünyanın çeşitli ülkelerinden ve Türkiye''den binlerce turisti Küba''ya getirmek istiyoruz" dedi.
Küba''yı 4 yıl önce tanıdığını, iki yıldır Havana Fuarı''nı organize ettiklerini belirten Giray, kısa zamanda Kübalı yöneticilerin güvenini ve sevgisini kazandığını ifade etti. Küba''da oturma iznine sahip tek Türk''ün kendisi olduğuna dikkat çeken Giray, iki ülkenin firmaları arasında 27 iş sözleşmesine danışmanlık yaptığını vurguladı.

Aydınlatma bile ekolojik
Giray, "Daha sonra Küba hükümetinden gelen öneri üzerine turizme girmeye karar verdik. Tarihi ve turistik bir şehir olan Trinidad''a yakın bir bölge bize tahsis edildi. 40 bin metrekarelik arazide tamamen doğal hayat hakim. Rio Ondo (Derin Nehir) Nehri bölgeden denize karışıyor. Denize sıfır arazide palmiye başta olmak üzere bir çok tropikal bitki örtüsü hakim" diye konuştu.

Tatil köyünde kuracakları tesislerin ve yiyeceklerin ekolojik koşullara uygun olacağını dile getiren Giray, asla beton kullanmayacaklarını, aydınlatmanın bile ekolojik olacağını söyledi.
Malzemelerin tamamını Türkiye''den göndereceklerini ifade eden Giray, geleneklerine göre yaşayan çevre köyleri de projeye dahil edip turistler için ideal bir mekan yaratacaklarını vurguladı. Giray, "İlk etapta 260 bungalow ile başlayacağız. Talebe göre tatil köyü büyüyecek. Yatırım tutarını Küba hükümeti ile eşit şekilde karşılayacağız" dedi.

Golf sahaları yatırımcı bekliyor
Son yıllarda dünyanın en önemli turizm şirketlerinin Küba''ya büyük ilgi gösterdiğini belirten Giray, şöyle devam etti: "Küba Adası''nın hava ve iklim koşulları turizm için çok uygun. Özellikle sonbahar ve kış aylarında Avrupalı turistler burayı tercih ediyor. Yoğun talep var. Otellerde doluluk oranı yüzde 80''i buluyor. Hükümetin yaptığı yasal düzenlemeler ile yeni turizm projeleri oluşturuluyor. Golf turizmi için 10 civarında proje yatırımcı bekliyor. Başka Türk yatırımcılar da bu fırsatı değerlendirmeli."

Havana''ya doğrudan uçuşlar başlasın
Geçen yıl Küba''ya 6 bin Türk turistin geldiğini ifade eden Ömer Giray, Türkiye''den doğrudan uçuşların olmaması dikkate alındığında bu sayının önemli olduğunu söyledi. Giray, "Önümüzdeki dönemde İstanbul ile Havana arasında doğrudan uçuşlar başlarsa, sayı artacaktır. Biz Türk turistlerin yanı sıra Ortadoğu''dan da turistleri Küba''ya götürmeyi planlıyoruz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.