Haberler

Melih Gökçek Ateşle Oynuyor

Tarih: 28 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Özlem Zorcan
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Konya Yolu üzerindeki Eti Köprüsü"nün eskidiğini ve köprüde daralma yaşandığını ifade ederek bu yüzden köprünün yıkılarak yeniden yapıldığını söyledi. Melih Gökçek, "Buranın altından hızlı tren geçecek. O yüzden de alt yapının tamamlanması lazım. Biz, Celal Bayar Bulvarı"nı Atatürk Orman Çiftliği"nin (AOÇ) içerisinden tren yoluna paralel olarak, Etimesgut"a kadar götüreceğiz" dedi. Köprünün yıkılarak yeniden yapılmasına ilişkin eleştirilere ilişkin ise Gökçek, "Birisini zengin etmek için illa köprü mü yıkmak lazım? Şu anda Ankara"da planlamada, ilk etapta yapılacak 50 tane köprü var. Öyle olsa onları yaptırırım" diye konuştu.

"Bu Yolu Açacağız"
Dikmen"de inşası devam eden köprülerin tamamlanmasıyla birlikte buranın Ankara"nın çok ciddi bir trafik yükünü kaldıracağını ve özellikle de Dikmen"de trafiği rahatlatacağını ifade eden Melih Gökçek, bu köprülerin tamamlanmasının ardından Konya Yolu"nun karşı tarafında yer alan ODTÜ"nün içerisinden yolu devam ettireceklerini ve burayı Anadolu Bulvarı"na bağlayacaklarını söyledi. Gökçek şöyle devam etti: "Gerçi ODTÜ, bu işe hiçbir zaman rıza göstermiyor ve şu anda 1000"lik plan bitmeden de burayı alamayız. Ama biz, şimdi 5000"lik plan yapıyoruz ODTÜ"ye. Ardından da 1000"lik plan yapılacak. Bu da çıktıktan sonra tapuya tescil ettireceğiz ve ODTÜ istese de istemese de biz bu yolu açacağız. Bir yasa var ve buna göre de yolları terk etmek zorundalar."

ODTÜ''lü Bilirkişilere Suçlama 
AOÇ üzerinde yapımı düşünülen 6 altgeçidin Mimarlar Odası ve Çankaya Belediyesi tarafından açılan dava sonucu durdurulduğunu hatırlatan Gökçek, bilirkişilik yapan ODTÜ"lü öğretim üyelerini suçladı.

ODTÜ"lü öğretim üyelerinin daha önce ODTÜ"nün savunduğu gibi AOÇ"nin içinde hayvanat bahçesinin, spor alanlarının, yeşil alanlarının, kültür alanlarının yer alacağı bir plan projelendirdiklerini anlatan Gökçek, şöyle devam etti: "Bu tarzda bir plan yaptık. Ancak mahkemeye müracaat ettiler, ODTÜ"den bilirkişi tayin edildi. Savunduklarının tam tersini savunup, "Buraya hayvanat bahçesi yapamazsanız, buraya rekreasyon alanı yapamazsınız, spor alanı ve kültür alanı yapamazsınız" dediler. "Ne yaparız?" dedik, "Burası tarım alanı olacak. Arpa ve buğday ekeceksiniz" dediler. İşte ODTÜ"nün dünya görüşü. İşin enteresan tarafı onlara göre AOÇ"nin içerisine böyle bir yol yapmak AOÇ"yi küçültmek anlamına gelirmiş. Tamamen ideolojik, siyasi yaklaşım. ODTÜ"nün bilirkişilerine 100 dava versinler Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olarak, 99"unda aykırı karar verirler."

Gökçek''e Tepki Yağdı
Melih Gökçek’in, Dikmen trafiğini rahatlatmak için ODTÜ"nün içinden yol geçirmekte kararlı olduğunu açıklaması büyük tepkiye neden oldu. Konuyu Birgün’e değerlendiren ODTÜ Basın Bürosu"ndan Aylin Turgut, "Ankara Büyükşehir Belediyesi"nin üniversitemizden yol geçirme isteği yeni değil. Geçtiğimiz aylarda bu yönde bir plan değişikliğine gidildi. Ancak üniversitemizin yaptığı başvuru sonucunda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. Yargı süreci devam ediyor" dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreter Üyesi Yeşim Uysal, “Alt ve üstgeçitleri arttırarak ya da yolları genişleterek trafiği rahatlatmak düşüncesi 1970’li yılların başında terk edildi. Gökçek ise yeni bir şey keşfetmiş gibi bu konuda ısrar ediyor” dedi.

Gökçek’in ODTÜ’de yıkım yapacağını açıklamasının ardından büyük tepkiler aldığını hatırlatan Uysal, buna rağmen Gökçek"in böyle açıklamalara devam etmesinin hoş olmadığını bildirdi, "Bilim ve hukuk Gökçek’in söylediklerini desteklemediği gibi aksini söylüyor. Gökçek, ODTÜ’den yol geçireceğine bizlere metro çalışmalarıyla ilgili bilgi versin” değerlendirmesini yaptı. Uysal, trafiği rahatlatmak için yapılması gerekenler arasında toplu taşım araçlarını kullanmayı özendirmek olduğunu belirtti. 

Şehrin Kalbine Hançer 
Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak ise Gökçek’in AOÇ"da yapmak istediği inşaata yürütmenin durdurulması kararı alınmasıyla ODTÜ’yü zorlamaya başladığını ifade etti. Kolçak, Başkan Gökçek’in ODTÜ Öğretim üyelerinin konuyla ilgili bilimsel raporlarını dahi sokak diliyle eleştirdiğini belirterek, “Bu ne cüret?” diye sordu. Gökçek’in algı güçlüğü yaşadığını ifade eden Kolçak, “Bilimsel zekaya sahip olmayan insanların bilimsel düşünememesi de normaldir. ODTÜ’den geçirilecek herhangi bir yol, hayatı felç eder. Gökçek şehrin kalbini hançerlemekten vazgeçmeli” dedi.

İMO Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan ise şöyle konuştu: “Son dönemde ODTÜ arazisi ve Eymir Gölü üzerindeki planlarıyla gündeme gelen Gökçek, bu planlar konusunda karşılaştığı güçlü muhalefetin rövanşını şimdi de ‘yol geçirmek’ bahanesiyle ODTÜ’den almaya çalışıyor. Gökçek’in görmeye alıştığımız art niyetli tavrı bu olayda da kendini gösterdi. Belediye Başkanı, ODTÜ ile olan anlaşmazlıkları ve kişisel hırsıyla süslediği tüccar belediyecilik anlayışının yeni bir örneğini veriyor.” Ersan, Gökçek’in kentin imar planlarını kullanarak ODTÜ arazisini parçalamayı ve böylece oraya sızmayı planladığını ifade etti.

Gökçek Dikmen’deki cemevini hedef gösterdi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, önceki gece SES TV"de konuk olduğu programda Dikmen Vadisi’nde yaşanan gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

Ankara’da kentsel dönüşüme karşı direnen Dikmen Vadisi halkının Barınma Hakkı Bürosu’nun kundaklanması olayına dair konuşan Gökçek konuya dair çelişkili ifadeler kullandı. İlk önce büronun yöre sakinleri tarafından yakılmış olabileceğini ima eden, ancak konuşmasının devamında gerçekte büronun yanmadığını savunan, daha sonra da büronun benzin ile yakıldığını dile getiren Gökçek; Barınma Hakkı Bürosu’nun kundaklanması olayında bir görgü tanığı tarafından fark edilen aracın plakasının alınamamış olmasını, yöre sakinlerinin iddialarını çürüten bir veri olarak sundu.

Gökçek, kundaklanma olayından 2 gün önce Dikmen Vadisi’ne gelerek, “keşif yaptığını” kabul etti ve bu sırada çektirdiği büronun görüntülerini, “yıkıma karşı yöre sakinlerinin büro çevresinde hazırlık yaptığının kanıtı” olarak program sırasında yayınlandı.

Cemevi de Yanacakmış
Gökçek konuşmasının devamında; bu sefer de Dikmen Vadisi’nde bulunan Cemevi’ni hedef gösterdi. Yöre halkının boş bir gecekonduyu işgal ederek Cemevi haline getirdiğini iddia eden ve buranın da yıkılacağını söyleyen Gökçek, daha da ileri giderek, yakın bir zamanda Cemevi’nin de kundaklanacağını ve bu olayın “provokasyon yaratmak isteyen” yöre sakinleri tarafından yapılacağını söyledi. Gökçek’in belediye başkanlığından ve kentsel dönüşüm projesinden çok önce kurulmuş olup, 1991"den bu yana ibadete açık bulunan Cemevi’nin de yakılacağı “kehanetinde” bulunan Gökçek’in konuşmasının ardından Dikmen Vadisi’nde yaşayan halk gecenin geç saatlerinde Cemevi önünde toplandı. Gökçek’in, Barınma Hakkı Bürosu’ndan sonra şimdi de Cemevi’ne yönelik bir saldırı hazırlığında olduğunu söyleyen yöre halkı, Cemevi yakınına barikatlar kurdu ve nöbet tutmaya başladı.

Öte yandan Gökçek Dikmen Vadisi halkına yönelik yine yıkım tehdidinde bulunarak, bu ay sonuna kadar yörede toplu yıkım yapacağını söyledi. Dikmen Vadisi halkının hukuk danışmanlığını ve avukatlığını üstlenmiş bulunan Av.Ender Büyükçulha’yı hedef gösteren Gökçek, Büyükçulha’nın “halkı örgütlediğini ve kışkırttığını”, “sırf kendi iktidarına ve AKP iktidarına muhalefet etmek için yöre halkını yönlendirdiğini” savundu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.