Haberler

Duran: 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ediyoruz

Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Kadir Demirel
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, gazetemiz Yeni Şafak''a özel açıklamalarda bulundu. Tamamlanan projeleri anlatan Başkan Duran, "Biz günlük projeler ile uğraşmıyoruz, geleceğin projeleri hesabımızda var. 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ediyoruz" dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, gazetemiz Yeni Şafak''a çok özel açıklamalarda bulundu. Yeni Şafak Yurt haberler Müdürü Kadir Demirel''e tamamlanan ve devam eden projeleri anlatan Başkan Duran, gelecek nesiller için çalıştıklarını ve 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ettiklerini söyledi.

Kent Park, Kent Meydanı, Orman Park, Sakarya Nehri Çark Deresi Bağlantısı, Katı Atık Depolama Tesisi, Toplu Konut Hamlesi, İl Ormanı, AKM Tiyatro Salonu, Sosyal Gelişim Merkezi, Duble Yollar, Doğalgaz Çalışmaları, Kadın Sığınma Evi, İsale Hattı Çalışmaları gibi çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirten Başkan Duran, Yeni Terminal, Yeni Hal Bölgesi ve Sakarya Nehri Enerji Santrali gibi Sakarya için çok önemli olan projelerin de bir bir hayata geçirileceğini ifade etti. 

Her geçen gün büyüyen bir kent 
Sakarya''nın her geçen büyüğünü ve geliştiğini söyleyen Başkan Duran, "Sakarya gerçekten çok önemli özelliklere sahip, Ankara ve İstanbul''un tam ortasında yer alan bir şehir. İlimiz her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Biz de geleceğin Sakarya''sını inşa etmek adına önemli projelere imza atıyoruz. Bizim önümüze koyduğumuz perspektifte 50 yıl sonrasının, geleceğin şehrinin ihtiyaçları var. Bunun için birçok Avrupa şehrini esas alıyoruz, ülkemizdeki sorunlarını çözmüş illeri önümüze koyuyoruz. Biz olayın neresindeyiz diye bakıyoruz ve Sakarya bu şekilde ürettiği projelerle hızla hedefe gidiyor. Biz günlük projelerle yetinmiyoruz, geleceğin projeleri hesabımızda var" dedi.

Büyükşehir sınıf atlıyor
Büyükşehir Belediyesi''nin hayata geçirdiği projeler hakkında da bilgiler veren Başkan Duran, Sakarya''nın sınıf atladığını belirtti. Başkan Duran, "Geçtiğimiz günlerde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilimize gelerek belediyemizin hayata geçirdiği projelerin toplu açılışlarını yaptı. Şehrimiz için çok önemli projeleri hayata geçirdik ve çalışmalarımız da devam ediyor. Bildiğiniz gibi 1999 depreminde şehrimiz büyük bir yıkıntı yaşadı. Tüm depremin 5 milyon metreküp enkazının 2,5 milyon metreküpü sadece Sakarya''nın 3 kilometre çapında olan bölgesinden çıktı. İnsanlarımızı kaybettik, binalarımızı kaybettik, işyerlerimizi kaybettik. Alt ve üst yapımız tamamen elden çıkmıştı. Fakat biz yılmadık, acılarımızı içimize gömdük. Şehri yeniden ayağa kaldırmak adına yoğun bir çalışma içerisine girdik. İlk olarak alt yapıdan başlamak gerekiyordu elbette. Şu anda alt yapısında hiçbir sorun olmayan bir durumdayız. Daha sonra çok önemli projeleri hayata geçirdik. Şehrimizi duble yollarla donattık. Kent Park, Kent Meydanı, Katı Atık Depolama Tesisi, Sakarya Nehri Çark Deresi Bağlantı projesi hayata geçirdiğimiz projelerden sadece bazıları. Depremden sonra pırıl pırıl bir Sakarya doğdu" diye konuştu. 

Kendi enerjisini üretecek 
Başkan Aziz Duran, yeni projeler hakkında da bilgiler verdi. Hanlı''daki Eski Mısır Araştırmaları Merkezi''nden devralınan 80 bin metrekarelik alan üzerine Yeni Terminal''in kurulacağını ve bunun için proje çalışmasının tamamlandığını belirten Başkan Duran, Yukarı Kirazca da 111 bin metrekarelik alanı Tarım Bakanlığı''ndan devraldıklarını ve buraya da Yeni Hal kuracaklarını belirtti. Duran, Büyükşehir Belediyesi tarafından Sakarya Nehri üzerinde kurulacak olan hidroelektrik santraline de değindi. Başkan Duran, "Sakarya Nehri üzerine 70 milyon dolarlık yatırımla kurulacak olan hidroelektrik santrali kullanım süresi boyunca Sakarya''ya 600 milyon dolar katkı sağlayacak. Sapanca''dan şehre içme suyu sağlanmasında kullanılan ve aylık 1 Milyon YTL''ye yaklaşan enerji giderlerini sıfıra indirecek olan hidroelektrik santralleri sayesinde su maliyetleri azalacak" dedi.

Yeni terminal yapılacak
Başkan Aziz Duran, Hanlı''daki Eski Mısır Araştırmaları Merkezi''nden devralınan 80 bin metrekarelik alan üzerine Yeni Terminal''in kurulacağını ve bunun için proje çalışmasının tamamlandığını söyledi. Başkan Duran, Yukarı Kirazca''da 111 bin metrekarelik alanı Tarım Bakanlığı''ndan devraldıklarını ve buraya da Yeni Hal kuracaklarını belirtti.

Başkan Duran, Yukarı Kirazca da 111 bin metrekarelik alanı Tarım Bakanlığı''ndan devraldıklarını ve buraya da Yeni Hal kuracaklarını belirtti. Duran, Büyükşehir Belediyesi tarafından Sakarya Nehri üzerinde kurulacak olan hidroelektrik santraline de değindi. Başkan Duran, "Sakarya Nehri üzerine 70 milyon dolarlık yatırımla kurulacak olan hidroelektrik santrali kullanım süresi boyunca Sakarya''ya 600 milyon dolar katkı sağlayacak. Sapanca''dan şehre içme suyu sağlanmasında kullanılan ve aylık 1 Milyon YTL''ye yaklaşan enerji giderlerini sıfıra indirecek olan hidroelektrik santralleri sayesinde su maliyetleri azalacak" dedi.

Kent Park, her akşam binlerce Sakaryalı''nın çoluk-çocuğunu alarak nefes aldıkları bir yer. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Kadir Demirel''e,Kent park gezisi sırasında icraatlarını ve hayata geçirmek istediği projeleri tek tek anlattı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.