Haberler

Altepe: Tarihi çarşı ve hanlara titizlikle bakıyoruz

Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Kayhan Çarşısı''nın esnafıyla bir araya gelereke sorunlarını dinledi. Altepe de, yurt dışından gelen birçok misafirin Türkiye''de ilk görmek istediği şehirlerden birisinin Bursa olduğunu belirterek, tarihi bir değer taşıyan çarşı ve hanların bakımını titizlikle yaptıklarını söyledi.

Bursa''da Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Kayhan Çarşısı''nın esnafıyla bir araya geldi. Kayhan Çarşı esnafının verdiği iftar yemeğinin ardından Başkan Altepe, çarşı esnafının sıkıntılarını ve isteklerini dinledi. Programda ilk önce Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölge Platformu Başkanı Doğan Akkoç, Bursa''nın incisi olan kapalı çarşı esnafının örgütlenmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Altepe''ye yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür eden Akkoç, "Çarşı esnafı, platforma destek vermeli. Bursa''daki diğer çarşı esnafları da örgütlenmeye ve beraberliğe önem vermeli. Tarihi çarşı ve hanların masaya yatırıldığı bu platform toplantılarına katılım olmalıdır. Maddi ve manevi yönden de destekler verilmelidir" dedi.

Ardından söz alan Kayhan Çarşısı Başkanı Rıdvan Çiçek, tarihi çarşı hakkında isteklerini Başkan Altepe''ye sundu. Çarşının yaz ve kış rahat alışveriş yapılması için üst örtü gerektiğini dile getiren Çiçek, "Çarşımızın doğu tarafına bir kapı yapılmasını istiyoruz. Ayrıca alışveriş yapan müşterilerimiz için oturmak için banklar yerleştirilmeli. Uzun çarşı ile entegresyon sağlanmalıdır" diye konuştu.

Altepe de, yurt dışından gelen birçok misafirin Türkiye''de ilk görmek istediği şehirlerden birisinin Bursa olduğunu belirterek, tarihi bir değer taşıyan çarşı ve hanların bakımını titizlikle yaptıklarını söyledi. Bursa''nın tarihine yapılan çalışmalar ile tekrar ayağa kaldırıldığını söyleyen Altepe, "Kayhan çarşımızın bizden istediği çalışmalar için gerekli izinlerin alınması lazım. Çünkü çarşının bulunduğu yer, tarihi yapı niteliğinde olduğu için sit alanı durumunda. Ayrıca, çarşıya bir kapı yapmak da iyi olmaz. Eskiden olmayan kapıyı şimdi yerleştirmek orijinalliğini bozar. Çarşımızın alışveriş merkezleri ile aynı seviyeye gelmesi için çalışacağız" şeklinde konuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.