Haberler

İstanbul’un Artık ArkiPARC’ı Var!

Tarih: 5 Eylül 2008
15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından, Harbiye Askeri Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008 etkinliği gerek Türkiye’den gerekse tüm Dünya’dan her biri kendi alanında uzman konukları ağırlamaya hazırlanıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Urban Land Institute (ULI) ve Serbest Mimarlık Platformu (SMP) tarafından da desteklenen etkinliğin ana sponsorları ise Siemens Ev Aletleri ve VitrA.

Gelecek mimar konuklar arasında, Dünya’da mimarlık üretimine önemli etkileri olan Hollandalı mimar Rem Koolhaas, Dünya’nın en büyük mimarlık ofislerinden SOM’in tek Türk ortağı olan Mustafa Kemal Abadan, hem spor hem de mimarlık gündemini uzun süre meşgul eden Aslantepe Stadyumu’nun mimarı Mete Arat, yine Dünya’nın en büyük mimarlık ofislerinden Foster & Partners’ın ortaklarından Nigel Dancey de bulunuyor.

 
 Nigel Dancey
 
 Mete Arat

ArkiPARC 2008 yıldız mimarlar yanında önemli gayrimenkul profesyonellerini ve planlama uzmanlarını da İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor. ULI İcra Kurulu Üyesi Jan de Kreij ve ULI Avrupa Başkanı William Kistler bu konuklar arasında ve Türkiye’ye sık sık gelen isimlerden. EPRA Başkanı Philip W. Charls Türkiye’de bir etkinlik için ilk defa bulunacak. Ödüllü gayrimenkul geliştirme şirketi Urban Splash’ın yönetim kadrosunda eş başkan olarak görev yapan Nick Johson ve ABD merkezli Portman Holding’in Başkan Yardımcısı John C. (Jack) Portman III merakla beklenen ilginç konuklar.

Barselona’dan Manuel de Sola-Morales, Rotterdam’dan Kees Christiaanse, Ruhr Havzası’ndan Michael Schwarze-Rodrian ve Washington DC’den Sidney Rasekh ise ArkiPARC 2008’in planlama ile ilgili önemli konukları.

 
 Rem Koolhaas
 
 Peter Bishop

Londra’nın fiziksel çevre ile ilgili iki önemli kurumu CABE ve Design for London’un yöneticileri Richard Simmons ve Peter Bishop etkinlik kapsamında İstanbul’da bulunacak diğer isimlerden.

ArkiPARC 2008’e izleyici olarak katılmak için kayıt yaptırmak zorunlu. İndirimli kayıt olmak için ise 15 Eylül’e kadar devam eden %40 indirimli kayıt kampanyasından faydalanmak mümkün. Kayıt olduktan sonra, konferanslar dışında, ilk defa bu etkinlikte lansmanı yapılacak İstanbul Maketi’nin bir bölümünü görmek, sektördeki profesyoneller ile biraraya gelmek, sadece kayıtlı kişilere özel olarak sunulan helikopter turlarına katılmak ve Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek bu etkinliği deneyimlemek mümkün olacak.

 
 Richard Simmons
 
 Kees Christiaanse

“Business Networking”
ArkiPARC 2008 etkinlik ve ödüllerin yanı sıra katılımcılar arasında birebir ilişkilerin kurulması için fırsatların sunulması ve uygun buluşma ortamlarının yaratılmasını da hedefliyor. Bu amaçla etkinlik alanı gün içinde buluşma ve iş görüşmeleri yapmaya uygun olarak düzenleniyor.

Türkiye’de ilk defa ArkiPARC 2008’de gerçekleştirilen bir uygulama ile etkinliği izlemek için kayıt olanlar birbirlerinin iletişim bilgilerini ArkiPARC web sitesi üzerindeki özel bölümü kullanarak görebiliyorlar. Yurt dışındaki büyük etkinliklerde uygulanan bu sistem katılımcıların etkinlik öncesi birbirlerine ulaşmalarını sağlayarak etkinliğe katma değer sağlayacak.

Üç Özel Gece
15, 16 ve 17 Ekim’de gerçekleşecek ArkiPARC 2008 gün içi etkinliklerinin sona ermesini takiben katılımcılarına her gece farklı bir sosyalleşme ortamı da sunacak.

İlk gece gerçekleşecek ArkiPARC Açılış Daveti, Askeri Müze Kültür Sitesi’nin tüm mekanlarını kullanırken gayrimenkul, mimarlık ve inşaat endüstrisinin profesyonellerini bir araya getiren en önemli sosyalleşme ortamlarından birisi olmaya hazırlanıyor. Ayrıca Açılış Daveti’nde Türkiye’de ilk defa gayrimenkul sektörü profesyonelleri bir masa etrafında Monopoly oynamak için bir araya gelecek.

Etkinliğin ikinci günü gerçekleşecek VitrA Gecesi katılımcılara çeşitli sürprizler sunacak. ArkiPARC’ın son günü yapılacak ArkiPARC Ödülleri Ödül Töreni ise yapılı çevre ile ilgili en büyük ödül töreni olmaya aday.

ArkiPARC Ödülleri
ArkiPARC 2008 etkinlikleri kapsamında gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektörlerindeki en büyük ödül projesi gerçekleşecek.

Sektörlerinde fark yaratmış kişi, kurum ya da ürünlere verilecek ArkiPARC 2008 Ödülleri için belirlenen son başvuru tarihi 10 Eylül. Kentsel Kalite için Diyalog Ödülü, Gayrimenkul Ödülü, Genç Mimar Ödülü, İşveren Ödülü ve RAF Ödülü olmak üzere toplam beş ana dalda verilecek olan ArkiPARC 2008 Ödülleri’nin ödül töreni ise 17 Ekim 2008’de saat 19:30’da gerçekleştirilecek.

Gayrimenkul Ödülü
Gayrimenkul yatırımlarının kente, kentliye ve yatırımcısına kazandırdıklarını ortak bir çalışmada değerlendirmeyi ve yaratılan olumlu etkilerden dolayı proje paydaşlarını onurlandırarak benzer yatırımların gelişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Gayrimenkul Ödülü altı farklı kategoride sahiplerini bulacak.

İlki bu yıl Konut, Ofis, Otel, Alışveriş Merkezi, Alternatif Yatırımlar ve Karma Kullanım alanlarında verilecek ödüle, Türkiye sınırları içinde son beş yıl içinde inşası tamamlanmış projeler aday olabiliyor.

İşveren Ödülü ve Genç Mimar Ödülü
2005 senesinden bu yana mimar ve işverenin kamusal sorumluluklarını göz önünde bulundurarak, nitelikli mimari uygulamaların ortaya çıkarılmasına destek olan işverenleri onurlandırmak amacıyla kamu ve özel sektör olmak üzere iki kategoride verilen İşveren Ödülü, 2008 senesinden itibaren her sene ArkiPARC etkinliği kapsamında verilecek.

Benzer şekilde 2004 senesinden beri 40 yaşın altındaki genç mimarlara verilen Genç Mimar Ödülü de 2008’den itibaren her sene ArkiPARC etkinliği kapsamında sahiplerini bulacak.

RAF Ödülü
RAF Ödülü, mimari projelere önemli katkısı olan ve Türkiye’de satış ağı bulunan ürünlere verilecek. Ödülün temel amacı, performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması.

ArkiPARC Ödülleri Ödül Tasarımları Dünyaca Ünlü Tasarımcılardan
Toplam 11 kategoride verilecek ArkiPARC Ödülleri, ödüllerinin tasarımıyla da ses getirecek. Her sene başka bir tasarımcı tarafından tasarlanacak ödüllerin bu yılki tasarımcısı Tanju Özelgin. Daha önce RAF Ürün Dergisi’ne tasarladığı kapak ile küresel ısınmaya dikkat çeken Özelgin tarafından tasarlanan ödül Ödül Töreni’ne kadar kamuoyu ile paylaşılmayacak. 2009 yılı ödül tasarımcısının 2008 ödül töreninde açıklanacağı belirtiliyor.

Sayılarla ArkiPARC
ArkiPARC 2008 konuşmacılarını belirlemek için ArkiPARC Operasyon Ekibi toplam 40.000 km’nin üzerinde yol yaptı. Çalışmalarına 2006 yılında başlanan ArkiPARC için 1 Ocak 2007’den itibaren 350’nin üzerinde toplantı yapıldı. ArkiPARC etkinliğini desteklemek için hazırlanan ArkiPARC Gazete’nin ilk sayısı 10.000 adet basılarak sektör profesyonellerine dağıtılırken etkinliğin İngilizce broşürü Eylül başında 12.000 adet basılarak tüm dünyadaki gayrimenkul profesyonellerine posta yoluyla dağıtıldı.

Konuşmacılar, sponsorlar ve ödül paydaşlarının da katılımı ile toplam izleyici sayısının 1.500 kişi olması beklenen ArkiPARC’a kayıt yaptırmadan katılım mümkün değil ve herhangi bir şekilde davetiye dağıtımı yapılmıyor.

Kayıt olmak için sunulan çeşitli alternatiflere etkinliğin resmi web sitesine girdikten sonra ulaşılabiliyor: www.arkiparc.com

2009
Bu sene 8.750 m2’lik alanda yaklaşık 700.000 Dolar’lık ciro ile gerçekleşecek ArkiPARC’ın önümüzdeki yıl etkinlik alanı olarak 2.500 m2 daha büyümesi öngörülürken cirosunun ise en az ikiye katlanarak 1,5 milyon Dolar’ı aşması hedefleniyor.

ArkiPARC 2010 yılında Nisan 2010 tarihlerinde yine Askeri Müze Kültür Sitesi’nde gerçekleşecek. Etkinliğin danışma kurulunun ise uluslararası hedeflere paralel olarak tamamen yeniden oluşturulması bekleniyor.
Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.