Haberler

Konut ve arsa satışına tapu harcı dopingi geliyor

Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Rahim Ak

Global ekonomik krizin etkileriyle artan faiz oranları nedeniyle durgun bir dönem geçiren gayrimenkul sektörüne can suyunu bu kez Maliye verecek. Edinilen bilgilere göre Maliye Bakanlığı''nda emlak alım satımında alıcı ve satıcıdan binde 15 (toplam binde 30) oranında alınan tapu harcının binde 5 veya binde 7.5 indirilmesi yolunda bir çalışma başlatıldı. Böylece 100 bin YTL''lik bir arsa veya konut alanlar hala ödedikleri 3 bin YTL yerine harç binde 5 olursa sadece bin YTL ödeyecek (alıcı 500 ve satıcı 500 YTL) eğer harç birde 7.5''e inerse toplam bin 500 YTL ödeyecek. Bütçe dengeleri gözetilerek yapılacak çalışma tamamlanınca önce Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ardından Meclis açılınca yasalaşması için yasama organına gönderilecek.

Kayıt dışılık önlenecek
Maliye kaynakları arsa, arazi ve konut alım satımında yüksek harç nedeniyle kimsenin gayrimenkulü gerçek fiyattan göstermediğine dikkat çekerek, "Böylece kayıt dışılık ortadan kalacak" şeklinde görüş bildirdiler. Tapu harcı emlak vergisi oranında veya gerçek alım satım bedeli üzerinden (hangisi yüksekse) gösterilip bunun üzerinden alıcıdan yüzde 1.5 ve satıcıdan yüzde 1.5 olmak üzere toplamda yüzde 3 olarak teshil ediliyor. Emlak Vergisi oranları ise Vergi Usul Kanunu hükümleri gereği her 4 yılda bir yeniden belirleniyor ve her yıl bu oranlar Bakanlar Kurulu''nca belirlenen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanıyor.

Kaçırana ceza
Maliye bir süre önce çıkardığı yasayla harç tutarını indirdikten sonra hâlâ aldığı gayrimenkulün fiyatını düşük gösterenlere yüzde 25 oranında ceza uygulanacağını ilan etmişti. 6.6.2008 tarihli Resmi Gazete''de yayınlanarak yürürlüğe giren 5766 sayılı ''Amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanunda ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun''un 2. maddesiyle yapılan değişiklikle "Tapuda yapılan satış işleminde emlak vergisinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi halinde aradaki fark tahsil edilir ve %25 oranında vergi ziyan cezası uygulanır" denilerek düşük bedel göstermenin önü alındı.

Devlete maliyeti en az 700 milyon YTL
Devlet, yapılan işlemlerden 2007''de 4.5 milyar YTL harç topladı. Bunun yaklaşık yarısı 2 milyar 69 milyon YTL''lik kısmını tapu harçları oluşturuyor. 2006 yılında da devlet 1.6 milyar YTL tapu harcı almıştı. Şimdi harç oranı azaltılarak devletin 1-1.5 milyar YTL kaybı olabilir. Eğer tapu harcı yüzde 1''e indirilirse devletin kaybı 700 milyon YTL, yüzde 1.5 olursa 1 milyar YTL civarında olacak. Ancak bu kez tutarlar tam gösterildiği için 900 milyon YTL''lik kayıp telafi edilebilecek.

Temelden ev alanın sorunu da çözülecek
Maliye ayrıca temelden girip ev alanların çift harç ödemesi sorununu da çözecek. Temelden ev alanlara kat irtifaklı arsa tapusu veriliyor ve yüzde "tapu harcı" da, arsa payının değeri üzerinden alınıyordu. İleride inşaat tamamlandığında, cins değişikliği, yaptırılıp, gayrimenkulün emlak vergisi değeri üzerinden, ayrıca "binde 15 harç" ödeniyordu. Şimdi cins değişikliği harcı sembolik rakamlara indirilecek ayrıca tapu harcı da indirildiği için sorun çözülmüş olacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.