Haberler

Hatay''da tarihi Roma hamamı

Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: CNN Türk
Hatay''ın Erzin ilçesinde bulunan İssos Antik kentinde, yaklaşık 5 dönümlük Hazine arazisinde yapılan kazı çalışmasında, Roma dönemine ait soğuk, ılık ve sıcak su sistemlerinin bulunduğu, sauna ve havuzun yer aldığı tarihi hamam tespit edildi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Nizamettin Duran, Kültür ve Turizm Bakanlığından bu yıl gelen ödenekle kazı kurtarma çalışmalarına başladıklarını, çalışmalarda 3 müze görevlisi ve 28 işçinin görev aldığını söyledi.

2006 yılında tespit edilen ve bir bölümü açılan hamamda bu yıl yapılan kazı çalışmasıyla tarihe ışık tutacak kalıntıların bulunduğunu ifade eden Duran, kazının önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini ve yapının tamamının gün ışığına çıkartılacağını kaydetti.

Geç Roma dönemine ait hamamda 2006 yılında yapılan ilk sezon kazıda, suyu ısıtmak için kullanılan ateş yakılan yer olan külhan ile orta derecede ısıtılmış soğukluk yeri ve Bereket Tanrıçası olarak bilinen Artemis mozaiğinin bir bölümünün ortaya çıkarıldığını vurgulayan Duran, "Hatay Arkeoloji Müzesi Arkeoloğu Ömer Çelik başkanlığında bu yıl başlanan ikinci sezon kazımızda hamam kompleksinin büyük bölümü gün ışığına çıkarıldı.

Yaklaşık 5 dönümlük arazi üzerinde yer alan kompleksimizden çıkarılan sikke, çanak çömlek ve heykellerden yapının, MS 3-4''ncü yüzyıldan 12''nci yüzyıla kadar uzun yıllar kullanıldığı tespit edildi. Kazıda iki katlı yapının birbirine bağlantılı iki odasını bulduk" dedi.

Hamamda 4 çeşit su sisteminin bulunduğunu vurgulayan Duran, "ancak hamamda hangi suyun kullanıldığını ve kaynağının nereden geldiğini henüz bulamadık. Bu konuda araştırmalarımız devam ediyor. Ayrıca yapacağımız incelemeyle hamamdan çıkan atık suyun nereye döküldüğünü ya da ne için kullanıldığını bulacağız" diye konuştu.

Hamam kompleksinin içerisinde tabanı mozaikle kaplı bir havuz da bulunduğunu kaydeden Duran, ayrıca oturma bölümünde de Bereket Tanrıçası olarak da bilinen ve kadınların hayatına son verdiğine inanılan elinde gümüş mızrak, ok bulunan Artemis mozaiğinin de tamamının ortaya çıkarıldığını söyledi.

''''İlk kez Carette-Caretta mozaiği''''
Hamam kompleksinin içerisinde yer alan mozaik üzerinde 22''den fazla hayvan ve çiçek figürüne rastlandığını belirten Duran, ayrıca ilk kez caretta caretta türü deniz kaplumbağasının da bulunduğunu kaydetti.

Hatay bölgesinde bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarında hiç caretta caretta türü deniz kaplumbağasına rastlanmadığını ifade eden Duran, "bu bulgu o dönemde deniz kaplumbağasının var olan ve bilinen bir hayvan olduğunu ortaya koymaktadır" dedi.

Duran, hamamdan çıkan çanak çömlek, sikke ve heykel üzerinde inceleme yaptıklarını, kazının ödenek gelmesi durumunda önümüzde yıl da devam edeceğini söyledi.

''''Açık hava müzesi haline getirilmeli''''
Kazı çalışmalarına destek olan AK Parti Erzin İlçe Başkanı Aydın Kunt da, bölgelerinde önemli bir yapıyı ortaya çıkaran kazı ekibine maddi, manevi her tür katkıda bulunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Erzin''de ortaya çıkartılan tarihi hamamın kentin turizmine önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Kunt, açık hava müzesi haline getirilmesi konusunda gerekli kaynağın yaratılacağına inandığını söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.