Haberler

İş adamına aracını bıraktırdı

Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Avcılar-Zincirlikuyu hattında seferlere başlayan Metrobüs''ün beklenenden çok talep gördüğünü söyleyen Başkan Kadir Topbaş "Aracını bırakıp Metrobüs''e binen iş adamları var. Teşekkür telefonları yağıyor” dedi.

Metrobüs günlük yolcu sayısında bir rekora doğru koşuyor. Dün itibarıyla 394 bin yolcunun taşındığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hat üzerindeki durakların üstünün kapatılmasıyla ilgili eksikliklerin zamanla giderileceğini söyledi. İstanbul için çok önemli bir projenin belirlenen tarihte hizmete alındığını söyleyen Başkan Topbaş, “Dün, yani ilk günkü kullanım 394 bin 800 civarında idi. Bu çok ciddi bir rakam. Beklentilerimizin çok üstünde bir talep olduğunu gördük. Avcılar''a yakın istasyonlara araçlarını bırakarak metrobüsle işe giden iş adamlarının olduğunu gördük.

Teşekkür telefonları
Telefonlarımız adeta teşekkür dilekleri yüzünden kilitlendi. Dün 150 otobüsle servis verdik. Bugün 170 ''e çıkardık. Yirmi tane arttırdık ama bugün bu sayıya 10 tane daha ekledik. Talep bize 180''e çıkmamız gerektiğini gösterdi. Bu da Metrobüs''ün ne kadar tuttuğunu, beğenildiğini, bir kalitenin toplu ulaşımda sağlandığını, imkanlar ve-rildiğinde vatandaşın bireysel araç yerine toplu taşımaya yöneldiğini gösterdi. Bundan dolayı bunu başarı olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

Şubat''ta Asya Yakası''nda
Metrobüs''ün Asya yakasına geçişini sağlayacak 3. etap ihalesinin tamamlandığını dile getiren Başkan Topbaş, “Şubat ayı içinde bu geçişi tamamlamayı hedefliyoruz. Başardığımızda 1 milyon yolcu tahminimiz var. Beylikdüzü 4. etaba girdiğimizde bu sayının günde 1 milyon 200 bine çıkması hedefle-niyor” dedi. Hollanda''dan gelen Pheilas marka metrobüs araçlarının Asya yakasına geçişle birlikte hizmete gireceğini de açıklayan Başkan Topbaş, “Şu an elimizde Hollanda''dan gelen 7 adet Metrobüs var. Her hafta 2 şer tane gelmeye devam ediyor. Belli bir sayıya ulaşınca ve Asya yakasına geçince devreye sokacağız. Topluca devreye sokalım diye planlıyoruz. Şubat ayı gibi 40 ila 50 civarında olunca hizmete alacağız” dedi. Topbaş, Şişhane-Ayazağa metro hattında da hafta sonu itibarıyla vagonların denenmeye başlanacağını ve hattın 29 Ekim''e yetiştirilmeye çalışıldığını sözlerine ekledi.

Bir günde 400 bin yolcu
Önceki gün hizmete giren Avcılar-Zincirlikuyu Metrobüs hattı, göreve rekorla başladı. İki günde yolcu sayısında yüzde 75 yolcu artısı oldu. Özellikle Avcılar''da oturan vatandaşlar özel araçlarını bırakarak Metrobüs ile seyahat etti. Yolcu talebinin fazla olması nedeniyle yaşanan sıkışıklık ilave otobüslerle çözülürken, metrobüs hattında ilk 24 saatte 398 bin yolcu taşındı. Bu rakam geçtiğimiz hafta 268 bin idi. Metrobüs hattına artan talep nedeniyle 20 otobüs daha hatta ilave edilerek 170 otobüs ile yolcu taşınmaya başlandı. Kısa sürede 10 otobüs ilavesi ile araç sayısı 180''e çıkartılacak. Avcılar''da ve ara duraklarda yığılmaları önlemek için iki otobüs avcılar yolcularını alarak hareket ediyor. Taksim, Zincirlikuyu bölgelerinde ticaret hacminde de hareketlenme olduğu ifade edilirken, yolcu sayısının 600 bine ulaşması bekleniyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.