Haberler

Fannie ve Freddie''nin kaderi yeni başkanda

Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: CNN Türk
ABD yönetimi tarafından el konulan konut kredisi sektöründeki Fannie Mae ve Freddie Mac''ın nihai kaderinin, seçimlerin ardından yeni ABD Başkanı ve Kongre''ye kalacağı belirtiliyor.

Şirketler için yeni modelin ne olacağına ilişkin çalışmaların 15 aylık inceleme döneminin ardından netleşmesi bekleniyor. Uzun inceleme sürecinin ardından şirketin yeni statüsünü de belirlenmiş olacak.

Üç seçenek bulunuyor
Bu nedenle, Fannie Mae ve Freddie Mac''ın özelleştirilip özelleştirilmeyeceği, belli olmazken, şirketin kamulaştırılma veya kamu destekli özel bir şirket olarak devam etme gibi seçeneklerinin bulunduğu belirtiliyor.

ABD yönetimi, 5 trilyon dolarlık şirketi kurtarmak ile 12 trilyon dolarlık ABD konut kredisi piyasasının yaklaşık yarısını da kurtarmış oldu.

ABD yönetiminin, ilk aşamada 200-250 milyar dolarlık bir mali paket ile bu şirketlere likidite sağlayacağı, daha sonra da yeniden yapılandırma gerçekleştireceği belirtiliyor.

ABD Hazine Bakanı, konut kredisi sektöründeki Fannie Mae ve Freddie Mac''ın el konulmasının toplam maliyetini, ABD''deki konut fiyatlarındaki istikrarın belirleyeceğini söylemişti.

2009 yılında da etkin olacak
Uzmanlar, ABD konut sektörü açısından büyük önem taşıyan böyle bir şirketin gözden çıkartılamayacağı belirtilirken, Fannie Mae ve Freddie Mac''ın, Amerikan konut sektörünün düzelmesine katkıda bulunması amacıyla, 2009 yılı içinde konut kredisi potansiyelini genişletmesi, piyasaya likidite sağlaması ve 2009''dan sonra da konut kredi faaliyetlerinin aşamalı olarak küçültülmesi üzerinde duruluyor.

Uzmanlar, uygun koşullu konut kredisi sağlayan böyle bir şirketin kamusal rolünün önemli olduğunu, bu nedenle, kamu destekli olsun ya da olmasını, ABD yönetiminin, bu türden şirketleri desteklemeye devam edeceğini vurguluyor.

200-250 milyar dolarlık bir kaynağın sağlanmaması halinde, bunun dolaylı sonucunun trilyonlarca dolara mal olabileceği ifade ediliyor.

ABD Kongresi, gelecek hafta, Hazine Bakanı Henry Paulson''u çağırarak, el koymanın detayları konusunda bilgi alacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.