Haberler

Yalova''ya katı atık tesisi

Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Yalova Belediyesi tarafından yaptırılan Katı Atık Depolama Tesisi''nin açılışı Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun da katılımıyla gerçekleşti. Tesisin AB normlarında olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, ''Burası Yalova''nın 2030 yılına kadar olan çöp depolama ihtiyacını karşılayacak" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Yalova Belediyesi tarafından yaptırılan Katı Atık Depolama Tesisi''nin açılışını gerçekleştirdi. Tesisin AB normlarında olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, şehrin 2030 yılına kadar olan ihtiyacını karşılayacağını belirtti.

Yalova''nın Denizçalı mevkiinde, 15 belediyenin katılımıyla oluşturulan Yalova Katı Atık Birliği (YAKAB) tarafından kullanılacak olan Yalova Katı Atık Depolama Tesisi, Bakan Eroğlu tarafından açıldı. Törende konuşan Bakan Veysel Eroğlu, "Burası, Yalova''daki çöp depolama alanı için en uygun yer. AB standartlarına göre yapılan atık sularının yer altı sularına karışmaması için gerekli tüm yalıtımları tamamlanmış modern bir tesis. Burayı yapanları kutluyorum. Burası Yalova''nın 2030 yılına kadar olan çöp depolama ihtiyacını karşılayacak" dedi.

Konuşmaların ardından Katı Atık Tesisi, ilk çöp dökülerek hizmete açıldı. Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, Lot 1, Lot 2 ve Lot 3 olmak üzere 3 bölmeden oluşacak. Toplam proje alanı 99 bin 500 metrekare olan tesiste, toplam 1 milyon 300 bin metreküp katı atık depolanabilecek. Kaynağında ayrı toplama uygulanması halinde depolamaya gidecek atık miktarı ve gerekli hacim azalacak. Tesis, ÇED belgesi, Gayrisıhhi Müessese Ruhsatı ve Çevre ve Orman Bakanlığı işletme izinleri alınarak tamamlandı.

Kabaklı Köyü protesto etti
Tesisin açılmasına karşı çıkan Denizçalı ve Kabaklı Köyü sakinleri ise Bakan Eroğlu''nun gelişi sırasında ellerinde taşıdıkları dövizlerle tepki gösterdi. Bakan Eroğlu''na seslerini duyuramayan köylüler, korumaları aşmaya çalıştı. Güvenlik önlemlerine rağmen Bakan Eroğlu''na rapor vermek isteyen Kabaklı Köyü Muhtarı Hasan Pehlivan, Belediye zabıtaları ve emniyet güçleri tarafından durduruldu. Kabaklı Köyü Muhtarı Hasan Pehlivan''ın yanına giden Bakan Veysel Eroğlu, köylülerin sıkıntılarını dinleyerek, hazırladıkları raporu incelemek üzere aldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.