Haberler

İnşaat demiri fiyatlarında tarihi düşüş yaşandı

Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Referans Yazan: Bülent Yoldaş

İstanbul Demir Çelik İhracatçıları BirliğiBaşkanı Serdar Koçtürk,Türkiye''nin demir-çelik ihracatındaki ana pazarlarından Amerika ve Avrupa ülkelerindeki talebin daralması ve Körfez ülkelerinde stok seviyesinin yüksekliği nedeniyle demir çelik fiyatlarında son iki ayda "tarihi" bir düşüş yaşandığını söyledi. Koçtürk, "1982''den bu yana demir-çelik ihracatı alanında çalışıyorum. Böylesine keskin bir fiyat düşüşüne tanık olmadım. 2 ay önce bin 500 dolarlara ulaşan inşaat demirinin fiyatı 800 dolara geriledi" dedi.

Demir-çelikteki fiyat düşüşün yılın son çeyreğinde de devam edeceğini öngördüklerini belirten Koçtürk, ancak düşüşün bu kadar keskin olmayacağını düşündüklerini ifade etti.

Avrupa''ya ihracat yüzde 35 düştü
Küresel olarak gelişmiş ülkelerde büyüme oranlarında yaşanan düşüşün ciddi bir tedirginlik yarattığına değinen Koçtürk, Avrupa''da özellikle Güney Avrupa''da yatırımlarda ciddi bir durgunluk olduğunu dile getirdi. 3 yıl önce Türkiye''nin en fazla Avrupa, Amerika ve Körfezi ülkelerine ihracat yaptığını anlatan Koçtürk, "Bugün ise hem Avrupa''da hem de Amerika''da çok ciddi bir düşüş var. Avrupa''da bu düşüş yüzde 35 civarında. Ana pazarlarımızda yaşanan daralma Türk çeliğine talebi de daralttı" diye konuştu. Körfez ülkelerinin petrol fiyatları nedeniyle yatırımlarına devam etmesinin sert düşüşü bir miktar ertelediğini anlatan Koçtürk, şöyle devam etti: "Yaptığımız analizlerde 1.3 milyon ton demir-çelik ihracatımın 700-800 tonunun tek bir pazara, Birleşik Arap Emirlikleri''ne gittiğini gördük. Bu zaten çok sıhhatli bir yapı değildi. Körfez''in tamamına baktığımızda ise 1.3 milyon ton demir-çelik ihracatının 1 milyon tonunun buraya gittiğini gördük. Oradaki en ufak bir yavaşlamanın çöküşü başlatacağını öngörüyorduk. Şu anda Körfez''de stok seviyeleri çok yüksek. Çin''in de temmuz ayından itibaren uzun mamulde ihracata başlaması çöküşü ve fiyat düşüşlerini başlattı."

Ekimden itibaren normale döner
Türkiye''nin önemli demir çelik üretim merkezlerinden Hatay''ın İskenderun ilçesinde faaliyet gösteren Ekinciler Demir Çelik Genel Müdürü Çetin Kaya, yaptığı açıklamada, demir fiyatlarındaki düşüşte iç piyasadan çok dünyadaki gelişmelerin etkili olduğunu belirtti. Kaya "Ekim ayından itibaren piyasa yeniden toparlanmaya başlayacak. Demir fiyatlarının ekimde yeniden yükselişe geçeceğini tahmin ediyoruz. Çünkü, ağustos ayında Avrupa''da işletmeler tatile girdi. Körfez ülkelerinde altyapı inşaatlarına aşırı sıcak ve Ramazan nedeniyle ara verildi. Ancak, eylül sonundan itibaren inşaatlar yeniden başlayacak, bu da demir fiyatlarına yansıyacak." dedi. AA

Çelik hisseleri düşüyor
Küresel ekonomideki durgunluğa bağlı olarak yaşanan talep daralması, hammadde fiyatlarındaki artış ve nihai ürün fiyatlarındaki düşüş dünyadaki tüm demir-çelik şirketlerinin hisselerinde gerilemeye neden oldu. Erdemir hisseleri dün yüzde 4,3 oranında değer kaybederek 6.65 YTL''ye indi. Erdemir yetkilileri, piyasalardaki gelişmelerin takip edildiğini, maliyet düşürme ve tasarruf operasyonunun devam ettiği açıklamasında bulundu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.