Haberler

Söke gelişiyor

Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Sedat Acar
Aydın’ın Söke İlçesi Belediye Başkanı Necdet Özekmekci, Kuşadası-Bodrum-İzmir karayolu üzerinde özel bir önemi olan yörenin, sahip olduğu tarım potansiyeli dışında önemli bir turizm merkezi olduğunu söyledi. Özekmekci ile Söke’yi konuştuk.

Sanayiye geçiyoruz
Söke’yi anlatır mısınız?
Söke Belediyesi cumhuriyet öncesi kurulmuş bir belediyedir. Söke’nin şanlı tarihi vardır. Yunan işgaline meydan okumuş bir ilçedir. Cumhuriyetle birlikte büyümüş, kalkınmıştır. Söke Ovası, Ege Bölgesi’nin en büyük tarım ovasıdır. 450 bin dekar sulanabilen arazimiz var. Çiftçilerimiz ve köylülerimiz çok çalışkandır. Biraz ağır olsa da sanayiye geçiş yapmaktayız. Organize Sanayi Bölgemiz faaliyete geçecek. Bu konudaki alt yapı çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Bizim amacımız Söke’yi hem tarım hem turizm hem de sanayi ilçesi yapmak. Söke turizm açısında şanslı bir bölgede bulunuyor. Bunu değerlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Örneğin tarihi Söke evlerini restore edip turizme açmak için çaba harcıyoruz.

Peki projelerinizden bahseder misiniz?
Söke’de ticari hayatı geliştirmek ve genç kuşaklara istihdam olanakları yaratmak için büyük çaba harcıyoruz. Belediyeler artık sadece yeşil alan yara- tıp alt yapı hizmeti veren kuruluşlar olmamalı. Biz bu tür bir belediyecilik anlayışının günümüzde yetersiz kaldığına inanıyoruz. İlçede genç kuşaklara iş istihdamı yaratmak da bizim görevimiz olmalı. Örneğin meslek yüksel okulumuz aracılığı ile tekstil sektörünü hedefliyoruz. Söke tarım, tekstil, ticaret, turizm ve kültür sektöründe Ege Bölgesi’nde bundan sonra bir numara olacak. Organize sanayi bölgemizi de harekete geçirdiğimizde ilçemizdeki iş istihdamı sorunu da çözülecek.

Sosyal belediye
Sosyal bir belediyecilik anlayışı ile çalışıyoruz. Ben bu nedenle bütün tatilcilere davet çıkarıyorum. Herkesi Söke’ye davet ediyorum. Ayrıca Ege Bölgesi’ne özel geleneksel deve güreşlerimiz var. Bunun yanında mahallelerimizde yaptığımız etkinliklere de önem veriyoruz. Bu yıl 8 mahallemizde birden Ramazan eğlenceleri yapıyoruz. Tarım fuarı ile ilçemizi tanıtacağız. İlçemizde üretilen zeytin ve zeytin yağını dünya pazarlarına sunacağız. Halk eğitim merkezimizin desteği ile el ürünlerimizi de Söke’nin turizm potansiyelini artıracağız.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.