Haberler

Marmaray''a kurul kararıyla durdurma

Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: Sabah
Marmaray Projesi''ne ait Yenikapı-Yedikule arasındaki çalışmalar, tahliye edilmek istenen bina sahiplerinin başvurusu üzerine İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun kararıyla durduruldu. Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), binaların çalışmalardan etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasının ardından çalışmalara tekrar başlanacağını açıkladı. Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü, projenin Yenikapı-Yedikule arasındaki bölümünde yer alan 550 binanın tünel kazma çalışması sırasında yıkılma riski bulunduğu gerekçesiyle bina sahiplerinden geçici tahliye istedi. Bina sahiplerinden biri avukatları aracılığıyla DLH''nin tebligat için yetkili olmadığını ve proje için inşaat ruhsatı alınmadığını belirleyerek tahliye kararının durdurulması için mahkemeye başvurdu.

Ruhsat zorunluluğu yok
Avukatlar, ruhsatsız projenin yasa, yönetmelik ve plan kararlarına aykırı çalışıldığını öne sürerek İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''na da başvurdu. Kurul başvuruyu inceledikten sonra çalışmaların ruhsat ve gerekli izinler alınıncaya kadar durdurulmasına karar verdi. Konuyla ilgili DLH''den yapılan açıklamada, Marmaray Projesi''nin bir demiryolu ulaşım projesi olduğunu ve istasyon binaları haricindeki tünel, havalandırma yapısı, köprü gibi yapılar için ruhsat alınması zorunluluğunun bulunmadığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, 100 metre uzunluğundaki tünel açma makinesinin montajının yapılarak Yedikule TCDD arazisinde açılan 100 metrelik tünel içerisinde bekletildiği belirtilerek, "Tünel güzergâhı üzerindeki binaların etkilenme derecesi ve alınacak tedbirler belirlenerek, uygulanacak önlemler hayata geçirilinceye kadar tünel açma çalışmaları başlatılmayacaktır. Tünel üzerinde yer alan binaların etkileşimi belirlenip, gerekli önlemler alındıktan sonra tünel kazı çalışmalarına tekrar başlanacaktır" denildi.

Metroya 4 yeni vagon
Büyükşehir Belediyesi''nin Güney Kore''den sipariş verdiği metro vagonlarından 4''ü İstanbul''a getirildi. Büyükşehir Belediyesi''nden yapılan açıklamada, vagonlardan üçünün bugün, birinin de Taksim Meydanı''nda 2 gün sergilendikten sonra yarın Levent''te raylara indirileceği bildirildi. Açıklamada, vagonların, İstanbul metrosunun yapım çalışmaları süren 4. Levent-Darüşşafaka ile Taksim-Şişhane arasının tamamlanmasından sonra hizmet vereceği belirtildi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.