Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması Kolokyumu Yapıldı

Tarih: 12 Eylül 2008 Yazan: Batu Kepekçioğluİzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması''nın üç ana tartışmayı kapsayan kolokyumu, jüri başkanı Cem Açıkkol''un konuşması ile başladı.

Birinci tartışma, hali hazırdaki üst örtünün otantikliği ve yeni bir üst örtünün meşruluğu ekseninde gelişti. Tasarımın meşruluğu kabul edildiğinde bu yeni tasarımın nasıl bir dile sahip olacağı ile ilgiliydi. Üçüncü olarak ise katılımcılar ödüller verilirken yarışma şartnamesindeki ilkelere sadık kalınıp kalınmadığını masaya yatırdı. Ne belediye yetkililerinin, ne de jüri üyelerinin kolokyum boyunca yarışma şartnamesinde tanımlanan ilkeler üstünde tam bir mutabakata varamadığı, zaman zaman kendini gösterdi.

Bölgedeki üniversitelerin akademisyenleri, varolan üst örtünün yeterli olduğunu, ayrıca bunun Kemeraltı''na karakter veren öğelerden biri haline geldiğini hatırlatırken, yeni örtünün bu bağlamda gereksiz ve yabancılaştırıcı olacağını savundu. Jüri başkanı Cem Açıkkol''un, yeni bir örtüyü meşru kılacak ve varolan örtüyü tasfiye etmek için şartnamede belirtilen gerekçelerle çelişen "Biz eski örtüden rahatsız değiliz," ana fikrini taşıyan açıklamasının salondaki bazı dinleyicileri şaşırttığı gözlendi. Cem Açıkkol, açıklamalarında ayrıca -şartnamede belirtilen özgünlük ilkesine rağmen- yabancı bir mimarın projesine çok benzeyen bir projenin ödül grubunda yer almasının bir problem olmayacağını öne sürdü.

İzmir Konak Belediye Başkanı Ali Muzaffer Tunçağ, binalardan bağımsız bir taşıyıcı sistemin uygulama problemlerinden dolayı asma-germe sistemden çok daha zor gerçekleştirilebileceğini ve asma-germe sistemlerin şartnamedeki ilkelere aykırı olmasını anlayamadığını belirtirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Kemeraltı Tüccar Odası Başkanı, asma-germe sistemlerden oluşan imajın kabul edilemeyeceğini ısrarla vurguladı.

Karamsar bir havanın hakim olduğu söylenebilecek kolokyumda, jüri üyeleri ve belediye yetkilileri katılımın beklenenden az olduğu ve projelerin genel olarak tatmin edici olmadığı konusunda hemfikirdi ve bunu her fırsatta dile getirdi. Bu tavır, jüri olarak yaptıkları seçimlerin dolaylı olarak tartışılmayacak kadar önemsizleştirilmesi demekti. Bu durum, yarışma kolokyumunda doğrudan ortaya konan projelerin ele alınması yerine, toplantının "Kemeraltı''nın gelişimi" ve "yarışmanın meşruiyeti" odaklı tartışmalarla sürmesine neden oldu.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.