Haberler

11. Venedik Mimarlık Bienali’nin Açılışına İki Kala

Tarih: 12 Eylül 2008 Yazan: Gül Keskin

Fotoğraflar: Arkitera Mimarlık Merkezi

Dünyanın en önemli mimarlık etkinliği Venedik Mimarlık Bienali, iki yıl aranın ardından 12 Eylül Cuma günü Teatro alle Tese’de düzenlenen görkemli basın toplantısıyla açıldı. Dünyanın dört bir yanından binlerce basın mensubunun Venedik Lagünü kıyısındaki eski Arsenale tersanesine akın ettiği toplantıda, bienalin küratörü Aaron Betsky, bienalin ana teması ve sergilenen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bienalin bu seneki teması “Orada: Binanın Ötesindeki Mimarlık” başlığını taşıyor. Mimarlığın yalnızca binalardan ibaret olmadığına atıfta bulunan ve mimarlıkta tecrübe kazanmaya, bunu cesaretlendirmeye odaklanan 11. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali, var olan veya gerçek dünyada keyfini çıkarabileceğimiz, sosyal problemlere soyut çözümler getiren binalar sunmak yerine, “Mimarlık, gerçek dünya içinde ve üzerinde deneyimle bazı somut biçimler veya baştan çıkarıcı imgeler ortaya koyabilir mi?” sorusuna yanıt arıyor.

 
Bienal kapsamında Giardini ve Arsenale’de görülebilecek sergiler dışında, Venedik’in pek çok farklı noktasında da paralel etkinlikler gerçekleştirilecek. Ana etkinlik mekanlarından Arsenale’de ziyaretçiler 23 enstalasyonu, Giardini’de ise 55 uluslararası firmanın deneysel çalışmalarını ve “Deneyim Masterı” başlığını taşıyan araştırmayı inceleyebilecek.

Binanın ötesindeki mimarlık deneyiminin nereye ulaşabileceğini yansıtan “Orada: Binanın Ötesindeki Mimarlık” sergisini Roma kentine adanmış iki sergi takip ediyor: “Roma Interrotta” ve “Ebedi Olmayan Şehir”.Giardini’de hazırlanan İtalyan pavyonu ise üç ayrı bölüm halinde düzenlenmiş: “Deneyim Masterı”, “Deneysel Mimari” ve “Kenti Doldurmak”. Bu bölümde Zaha Hadid, Rem Koolhaas, Herzog & de Mouron, Coop Himmelb(l)au gibi dünyaca ünlü mimarların çalışmalarını yakından incelemek mümkün.

Giardini’deki İtalyan Pavyonu’nda 13 Eylül 2008 tarihinde gerçekleştirilecek resmi açılış töreni ve Altın Ayı Ödül Töreni’yle devam edecek olan Venedik Mimarlık Bienali, 23 Kasım 2008 tarihine kadar açık kalacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.