Haberler

Zeybekci projede neden ısrarlı

Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
CHP Denizli İl Başkanı Ali Kavak, Merkez İlçe Başkanı Osman Bartal ve Belediye Meclisi Üyesi Tuncer Savru, belediyenin Çamlık Forum Alışveriş Merkezi’yle ilgili uygulamalarının baştan sona yanlış olduğunu iddia etti, AKP’li Başkan Nihat Zeybekci’nin bu konudaki ısrarının nedenini sordu.

Denizli’de CHP İl Başkanı Ali Kavak, Merkez İlçe Başkanı Osman Bartal ve Belediye Meclisi Üyesi Tuncer Savru, belediyenin Çamlık Forum Alışveriş Merkezi’yle ilgili uygulamalarının baştan sona yanlış olduğunu iddia etti, AKP’li Başkan Nihat Zeybekci’nin konuyla ilgili ısrarının nedenini sordu.

Denizli’de belediyenin sattığı arsaya 60 milyon euroya kurulan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açılan, ancak mahkeme kararıyla yıkılması gündeme gelen Multi Turkmal için AKP’nin kurtarma planı devreye sokulmuştu. Belediye meclisinin geçen haftaki toplantısında, mahkemenin işaret ettiği olumsuzluklara ilişkin bir plan tadilatı yapılmış, karar CHP ve DP’li üyelerin itirazına rağmen AKP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti.

Basın toplantısı düzenleyen CHP’liler belediyenin Forum Çamlık olayındaki tüm kararlarının yanlış olduğunu savunarak, belediye yönetiminin ısrarının nedenini sordu. Uygulamanın baştan sona yanlış olduğunu ileri süren Savru, mahkemenin kararının 30 gün içinde uygulanmayarak yasanın çiğnendiğini ileri sürdü. Forum Çamlık ile ilgili gelişmelerin 2005’te bölgenin ticari alana çevrilerek satılmasıyla başladığını belirten Savru, şunları söyledi:

"Bölgede 0,40 olan yoğunluk 1,60’a çıkarıldı. Biz başkanı, bölgenin DOP’dan (düzenleme ortaklık payı) geldiğini bu nedenle satamayacağını söyleyerek uyardık. Yeşil alan ticari alan haline dönüştürüldü. İki taliplinin katıldığı ihaleyle arsa satıldı. Hem de içinde inşaat halinde bulunan gençlik merkezi binası da hesaba katılarak metrekaresi 225 YTL’ye gelen bir rakamla 15 milyon YTL’ye satıldı. Satıldığı gün metrekaresi 225 YTL olan yerin bulunduğu bölge 4 gün sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan beyan değerleri listesinde metrekaresi 800 YTL’den gösterildi."

Başkan açıklamalı
Savru, inşaat devam ederken TMMOB’un dava açtığını hatırlatırken, "Ama inşaatı devam ettirdiler. Mahkeme belediyenin kararlarını iptal etti. Eşdeğerlilik ilkesiyle bir ay süre verdi. Bu süreye de uyulmadı. Ayrıca meclisten yıkılan Çamlık Nikah Sarayı, Belediye Sahası ve Açık Hava Tiyatrosu’nun bulunduğu bölge Forum Çamlık için feda edildi. Alınan bu karar da hukuka uygun değildir. Belediye başkanının Forum Çamlık’la ilgili bu ısrarının, gözü karalığının, mahkeme kararlarına uymamasının nedeni nedir? Bunu anlamak istiyoruz. Belediye başkanı çıksın açıklasın. Başbakan niçin bu konuyla ilgili çaba göstermiyor. Ekip gönderip bu olayı soruşturmasını bekliyoruz" dedi.

Yargıya taşınabilir
CHP İl Başkanı Ali Kavak da ısrarı anlayamadıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Meclis üyemiz dedi ki; hangi kararlılık, hangi cesaret Denizli Belediye Başkanı’nın mahkeme kararlarını uygulamamasına neden oluyor? Ya da başka bir deyişle; acaba Denizli’de Şaban Dişli var mı? Çünkü Forum Çamlık satılırken metrekare fiyatı 225 YTL idi. 4 gün sonra Gelirler İdaresi tarafından bölgesel arsa beyan değerleri açıklandığında bu rakam neredeyse 4 kat daha fazla değerle açıklanıyor. Bakın gerçek değerler demiyorum. Beyan değerler diyorum. Burada kamu zarar görüyor. Belediye zarar görüyor. Satılamaz olan yerler satılmış. Peki, bunun arkasında ne yatıyor? CHP olarak bunu soruyoruz. Kim, hangi çıkarı, nasıl, nereye taşıdı? Hangi çıkar çevreleri neyi paylaştı? Konuyu sonuna kadar ısrarla araştıracağız. Gerekirse yargıya taşıyacağız."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.