Haberler

İstanbul’daki yeşil alanlara yeni ihanet

Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Son günlerde kamuoyunu sıkça meşgul eder oldu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan 4300’den fazla plan tadilatı ve bunların sonuçları.

Rüşvet, irtikap, istifalar, rant kavgaları İstanbul’un nasıl bir saldırı altında kaldığının göstergeleri oldu...

TOKİ bulduğu her yeri konuta çevirirken su toplama havzaları da birer birer yok ediliyor Kiptaş Konutları ile... Kentsel dönüşüm, ’Rantsal Dönüşüm’, 3. köprü güzergáhı derken olan oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin almış olduğu bir kararla yeşil alanlar % 5 emsalle inşaata açıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 12.06.2008 tarihli oturumunda alınan kararla "yeşil alanlarda büfe, kafeterya, restoran veya belediye hizmet alanlarının yapılmasının" önü açıldı.

Yerel seçimler öncesi yeni rant ve iş alanları. Pes yani...

Abbasağa''ya lokanta
İstanbulluların isyan etmesi için şu örneği verelim:

İstanbul’da planlanmış alanlarda 50 milyon metrekare yeşil olduğu hesabıyla 2.5 milyon metrekarelik alanda inşaatın önü açılmış oluyor. 100 metrekareden 100 bin konut demek. Bu inanılmaz bir olay bu... Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’na % 5’i geçmemek üzere lokanta ve kafeterya; Göztepe Parkı’na semt konağı, Taksim Gezi Parkı’nda cami; Gülhane veya Yıldız Parkı’na yerleşik iftar çadırları kurulabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne bu yağma kararı dolayısıyla ’Ağa Han Ödülü’ verilebilir; hatta bu ödül için Belediye Başkanı Topbaş ’Avrupa 2010-Kültür Başkenti’ törenine denk getirebilir.

Büyükşehir İmar Komisyonu’na da ’mansiyon’ verilmesi unutulmamalıdır.

TBMM, mimarlar, şehir planlamacıları, yurtsever mimar-mühendisler, İstanbul’un daha fazla yağmalanmaması için başka neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Bu ihanete karşı dava açmayacak mısınız?

Bizler AB’den ’insan hakları’ kadar ’yeşil alan hakkı’, ’park hakkı’, ’spor hakkı’ ve ’kaldırım’ hakkı’ da istiyoruz.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.