Haberler

Kağıthane deresine deniz suyu akacak

Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Bekir Yeniay
Kağıthane’nin modern bir görünüme kavuşması için çok çalıştıklarını söyleyen Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "Hazırladığımız 3D (Deniz Suyu, Demiryolu, Dönüşüm) projesi, ilçemizin değerine değer katacak" dedi. Modern bir Kağıthane için 3D projesinin çok önemli olduğunu söyleyen Başkan Fazlı Kılıç, deniz suyunun Kağıthane deresinde ne gibi etkilere yol açabileceğinin fizibilite çalışmaları yapıldığını kaydetti.

Modern görünüm
Başkan Fazlı Kılıç şöyle konuştu: İlk önce Kağıthane deresine deniz suyunun Balta limanından aktarılması düşünülürken, kot farkının fazla olması sebebiyle maliyeti artıracağından Çayırbaşı’ndan deniz suyunun Kağıthane deresine ulaştırılması kararlaştırıldı. 3 yılı aşkın bir zaman ÇED raporu beklendi ve olumlu cevap alınarak proje harekete geçirildi. Toplam 5005 metre olan proje de, 720 m. boru itme yöntemi, 4285 m. tünel kazı sistemi ile oluşturulacak boru hattı, 2.20 cm çapında saniyede 1000 L su pompalama kapasitesine sahip olacak. Projeyi gerçekleştiren firma şantiyesi kuruldu. İlk şaft kazısı ile işlemleri başladı ve yoğun bir şekilde çalışmalar devam ediyor. 3 yılda bitirilmesi hedeflenen proje için yurt dışından özel makine tesisatları temin ediliyor...”

Demiryolu yeniden
Kağıthane Demiryolu’nun inşasının yeniden başlayacağını söyleyen Fazlı Kılıç, böylece Kağıthane vadisi, dolayısıyla İstanbul yeni bir ulaşım hattına kavuşacak, ayrıca sosyo-kültürel özellikleri olan bir nostaljik trene de sahip olacak. Bu trenin içinden geçeceği Cendere Vadisi ise büyük bir dönüşüm projesine tanıklık edecek. Cendere Vadisi’nde; fuar alanları, doğal hayvanat bahçeleri ve bacasız işletmelerin ortaya çıkmasının lokomotifi olacak...

Çok şey değiştirdik
Geldiğimiz günden bu yana çok çalıştıklarını söyleyen Kılıç, “100 adet park ve çocuk oyun alanı inşa ettik. Çocukluğumda oyun oynadığım yerlere hizmet ediyorum. Bu durum beni daha çok çalışmaya yöneltiyor. Yeşil alanın imara açılması değil, imarlı alanların yeşile dönüştürülmesi gibi olağandışı bir çabayla bu sayıya ulaşıldı. 450 bin metrekareyi bulan Sadabad ve Hasbahçe Mesire Alanlarının düzenlemeleri bitirildi. Açıkhava müzemiz ilgi görüyor. Tarihi ağaçların altında konser alanları, kır kahveleri, geleneksel spor sahaları, göletler, yürüyüş yolları, çadırlar, mesire alanları ve köprüler inşa edildi” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.