Haberler

"Aksaray Belediyesi imar ihalelerinde yolsuzluk yapıldı"

Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Dünya
MHP''li milletvekilleri, Aksaray Belediyesindeki imar ihalelerinde usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığını ileri sürdüler.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kırşehir Milletvekili Metin Çobanoğlu, Aksaray Milletvekili Osman Ertuğrul ile Çankırı Milletvekili Ahmet Bukan, Parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

Osman Ertuğrul, Aksaray Belediyesinde geçen dönem belediye başkanlığı yaptığını anımsatarak, "Yerel seçimlerin yaklaşması nedeniyle şu anda görevde bulunan AKP''li belediye başkanları tekrar aday olup olmayacağı veya aday olsalar da seçimlerin nasıl sonuçlanacağı belli olmadığı için görev sürelerinin sonuna yaklaştıkça telaşlı ve aceleci tavırlarla imar planlarında ve ihalelerde usulsüzlük yapmaktadırlar" dedi.

Aksaray Ereğli Kapı Mahallesi''nde geçen yıl kat karşılığı olarak yapılan alışveriş merkezi ve konut ihalesini kazanan firmaya bu işin yaptırılmadığını belirten Ertuğrul, ihale şartnamesindeki tüm şartları tutan bu firmaya işin verilmemesinin inandırıcı gerekçesinin açıklanmasını istedi.

İhalesi yapılan işin projesinde yer alan konutların büro olarak değiştirilerek yeniden ihaleye çıkarıldığını ifade eden Ertuğrul, ihalenin Anadolu A.Ş. firmasına verildiğini söyledi. MHP''li Ertuğrul, imar planını projeye uydurmak için yapılan Belediye Meclis Toplantısında itirazlara rağmen AK Parti''lilerin oylarıyla kabul edildiğini bildirdi.

"Yapılan iş klıfına uyduruluyor"
Ruhsatsız bir şekilde inşaatın yapımına başladığını tespit ederek şikayette bulunduğunu, bunun üzerine inşaatın 2 kez durdurularak ceza kesildiğini dile getiren Ertuğrul, şu iddialarda bulundu:

"Önceki ihale kamunun menfaatine iken Belediye Başkanı ihaleyi hangi gerekçeyle iptal etmiş ve 150 bin YTL teminatı iade etmiştir? Arsa üzerinde 1 yıl içinde 2 defa ihale yapılıyor, ihale onaylandıktan sonra plan değişikliğine gidiliyor, yapılan iş kılıfına uyduruluyor. İnşaata ruhsatsız başlanıyor, 2 defa ceza yazılıyor ve devam ettiriliyor, göz yumuluyor. Kanun ve yönetmeliklere aykırı şartname hazırlanıyor. Plan tadilatına yapılan itirazlar Belediye Meclisine getirilmiyor. Plan tadilatı kesinleşmeden ruhsat veriliyor."

Ertuğrul, belediyenin kat karşılığı verdiği projenin 25 milyon YTL değerinde olduğunu kaydederek, "İmar planında yapılan tadilatın ve iki ihale arasındaki farkın rantı, yaklaşık 6 milyon YTL''dir. İhaleyi alan firmaya 2 meclis üyesinin de ortak olduğu söylentileri ve bu arsaya 200 metre mesafedeki çarşı yapı kooperatifi arsası üzerinde de aynı oyunların oynandığı ve son aşamaya gelindiği söylenmektedir. Şehrimizde yapılan usulsüz ve kanunsuz işlerin bugüne kadar hep takip çisi olduk, sonuna kadar da olacağız" diye konuştu.

Ertuğrul, söz konusu iddialarla ilgili olarak bir hafta sonra hukuk mücadelesini başlatacaklarını bildirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.