Haberler

Kentsel rantlara vergi geliyor

Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Gelir Vergisi Kanunu büyük çaplı değişikliğe uğruyor. İşte 90 maddelik taslaktan öne çıkan düzenlemeler... Gelir vergisinde köklü reformlar getiren kanun taslağı hazırlandı. Tasarıyla kentsel rantlara vergi geliyor, küçük esnaf vergi dışı bırakılıyor. Taksicilerin de aralarında bulunduğu bazı meslek grupları için her ilçede özel komisyonlar kurularak, yıllık kazancı tespit edilecek. Vergi bu kazanç üzerinden alınacak. İşte 90 maddelik tasarının ana hatları...

- Kentsel rantlara vergi geliyor. Değer artış kazancının vergilendirilmesindeki 5 yıllık sınır 10 yıla çıkarken enflasyondan arındırma kalkıyor. 

- 10 yıla kadarki süreçte kademeli vergileme öngörülüyor. Buna göre kentsel rant gelirinin 1. yılda yüzde 90’ı, 2. yılda yüzde 80’i, 9. yılda da yüzde 10’u vergilendirilecek. Örneğin edindiği gayrimenkulü 1 yıl sonra satan, elde ettiği rant gelirinin yüzde 10’unu düşecek, geri kalan yüzde 90’ı için beyanda bulunup vergi ödeyecek. 10 yıl sonra satılan gayrimenkullerde ise rant geliri ne olursa olsun, gelir vergisi ödenmeyecek. 

- Zirai kazançların vergilendirilmesinde stopaj yaygınlaşacak. Ürün satışlarında çiftçiye makbuz alma zorunluluğu gelecek. 

- Esnaf muafiyeti genişletilerek, küçük esnaf vergi dışı bırakılacak. 

- Aralarında taksicilerin de bulunduğu çeşitli meslek grupları için de her ilçede özel komisyonlarca yıllık kazanç tespiti yapılacak. Verginin buna göre alınması planlanıyor. Taksilere yazar kasa takılması da gündemde. 

- Vergi kayıp ve kaçağına karşı da yeni güvenlik kurumları devreye sokulacak. Servet yerine harcama sorgulanacak. Kredi kartı dahil yüksek harcaması olanlardan, beyan ettiği gelir ile yaşam standardı arasında büyük fark bulunanlar, gösterdikleri gelir ile bu tür yaşamı nasıl devam ettirebildiklerini izah edecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.