Haberler

4 batık ada bulundu

Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Hüseyin Yiğiter
Su altı Arkeolojik Araştırma Merkezi''nin Urla''da yaptığı kazılar sonucunda, uzmanlarca bir liman tespit edildi. Ankara Üniversitesi''ne bağlı Su Altı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İsrail Haifa Üniversitesi''nin 2000 yılından bu yana yürüttüğü Urla Liman Tepe su kazılarının kazı başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, Urla''da dört tane batık ada ve bir liman tespit ettiklerini belirtti.

Urla İskele Mahallesi''ndeki kazı alanında çalışmalardaki son durum hakkında bilgi veren Erkanal, çalışma yapılan bölgenin günümüzden 8 bin sene önce kurulan bir kent olduğunu belirtti.

Erkanal, "Bölgede sondaj çukurları açarak yaptığımız çalışmalarda karbon 14''e göre tarihlenmeler yapıldı ve kent tarihinin milattan 4 bine-5 bine uzandığını gördük. Fakat 5. yy''da yaşanan bir deprem sonucunda kentin önemli bir kısmı batıyor ve Karantina adası ortaya çıkıyor. 4.yy''da da adayla bağlantı kuruluyor. Karantina adasını içine alan kısımda bizim Liman Tepe diğer adıyla antik Klazomenai kenti uzanıyor" diye konuştu.

Bu bölümde yaptıkları çalışmalarda 4 tane batık ada tespit ettiklerin belirten Erkanal, bu adaların araştırmalarını önümüzdeki sene yapacaklarını söyledi. Erkanal, "Karantina adasının doğusunda da yeni bir liman tespit edildi. Ayrıca, büyük ihtimalle Roma döneminde yapılmış adaya giden yeni bir yol tespit edildi. Modern limanın önünde bir su yatağı de tespit ettik. Böylelikle sualtı çalışma alanımız çok genişledi" dedi. Bilimadamı, milattan önce 6. yy.a ait önemli buluntular elde etmeye başladıklarını kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.