Haberler

Belediyeler Yasası’nda referandum iddiası

Tarih: 26 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Tahsin Aksu
Türkiye genelindeki 869 belde belediyesinin kapatılmasını öngören Belediyeler Yasası ile ilgili belirsizlik sürüyor. İdare hukuku profesörü Ülkü Azrak, yasanın oy kaygısıyla alelacele çıkarıldığına dikkat çekerek uluslararası anlaşmalara göre, referanduma gidilmesi gerektiğini söyledi. DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a referandum çağrısı yaptı.
 
Nüfusu 2 binin altında olan 869 belde belediyesi ile büyükşehir sınırları dahilindeki ilk kademe belediyelerinin tüzel kişiliklerini kaldıran yasa geçtiğimiz mart ayında yürürlüğe girdi. Yeni yasaya göre, söz konusu belde belediyeleri kapatılarak yeni kurulan ilçelere ya da mevcut ilçelere bağlandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kapatılan birçok beldede tepkilere neden olan yasanın iptali için hemen Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Ancak Anayasa Mahkemesi başvuruyu halen gündemine almadı.

Türkiye’nin önde gelen idare hukukçularından Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ülkü Azrak, yeni yasanın oy kaygısı taşıdığını savunarak, “Yerel seçimlerden önce bu yasayı alelacele yapmak istediler ki, seçimlerde daha büyük oy oranları elde edebilsinler. Şöyle bir baktığınızda bu belediyelerden birçoğu iktidar partisine mensup değil” dedi.

Referandum gerekli
Yeni yasanın Türkiye’nin altında imzası bulunan uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu söyleyen Azrak şöyle devam etti:
“Belediyelerin kurulmasında uygulanan usul süreçlerinde referandum yapılması belediye yasasında kabul edilmişken, bir belediyenin kaldırılması sürecinde halkın tekrar oyuna başvurulmaması kamu hukukunda karşıt işlemler için geçerli olan ‘usulde paralellik’ ilkesine açıkça aykırıdır.

Ayrıca Türkiye’nin 1981’de imzaladığı ‘Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın ‘Yerel yönetimlerin sınırlarında, mevzuatın elverdiği durumlarda ve mümkünse bir referandum yoluyla ilgili yerel toplumlara danışılmadan değişiklik yapılamaz’ hükmünü içeren 5. maddesine de uygun düşmemektedir”.

Azrak, Anayasa’nın 90. maddesine göre, uluslararası anlaşmaların kanunların üzerinde olduğunu da hatırlatarak referandumun gerekli olduğunu belirtti. Azrak, Anayasa Mahkemesi’nin seçimlerden sonra yasayı iptal etmesi durumunda ne olacağını da şöyle açıkladı: “Bu durumda Yüksek Seçim Kurulu’na düşen iş seçimlerin hepsini iptal ederek seçimleri tekrarlamak olacaktır.”

Başbakan’a çağrı
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, Başbakan Erdoğan’a referandum çağrısında bulunarak, şöyle sürdürdü:
“Sayın Başbakan sürekli referandumdan bahsediyor. ‘Gelin halka soralım’ diyor. Bundan daha önemli bir konu var mı halka sorulacak? Geçmişte halkın iradesini yok sayanların akıbeti belli. İnsanları azarlayarak sorunlar aşılamaz.”

Bahçeşehir’de 30 bin imza toplandı
Öte yandan yasayla yeni kurulan Başakşehir ilçesine bağlanan Bahçeşehir halkı da 30 bin imza toplayarak, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a gönderdikleri dilekçeyle iptal davasının bir an önce gündeme alınmasını talep ettiler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.