Haberler

Sigara yasağı mimari değiştirtiyor

Tarih: 30 Eylül 2008 Kaynak: CNN Türk
Kapalı alanlarda sigara içme yasağı alışveriş merkezlerini (AVM) olumsuz yönde etkiledi. Yasak nedeniyle merkezlere giriş sayısı ve kalma süresi yüzde 50 oranında düştü.

Dünya genelinde gayrimenkul ve finansal yönetim hizmeti sunan Jones Lang Lasalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, alışveriş merkezlerinin hem kent ekonomisine önemli faydalar sağladığını, hem de ticari potansiyeli artırdığını söyledi.

Alışveriş merkezlerinin ziyaretçi sayılarının merkezin büyüklüğüne, konumuna ve sunduğu seçeneklere göre değişkenlik gösterdiğini belirten Alkaş, yaklaşık 30 bin metre kare kiralanabilir alan büyüklüğüne sahip ve merkezi konumda olan bölgesel bir merkeze yılda ortalama 13 milyon ziyaretçinin giriş yaptığını ifade etti.

Alkaş, kayıtlı istihdama da büyük çapta katkı sağlayan alışveriş merkezlerinin 19 Mayıs''ta yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara içme yasağından olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, "Alışveriş merkezlerine giriş sayısı ve kalma süresi tahminlerimizden fazla oldu. Yasak nedeniyle alışveriş merkezlerine giriş sayısı ve kalma süresi yüzde 50 oranında düştü" dedi.

Mimarilerde değişiklik
Alkaş, yasak nedeniyle AVM''lerin mimarisinde büyük değişimlerin yaşanmaya başlandığını belirtti.

Alkaş, "Kafeterya ve restoran bölümleri AVM''lerin dış bölümüne yakın alanlara taşınıyor. İnşaatı devam eden alışveriş merkezlerinde mimar planlarına özel teraslar ekleniyor. İstanbul Galleria Alışveriş Merkezi''nin, dışarıdaki alana kafeterya açma hazırlığı devam ediyor. Yeni inşaatlardan Ankara''daki Kent Park''ta food court''un şekli değiştirildi ve teras eklendi. Bu tür projelerde eskiden ortada bulunan kafeteryalar ve restoranlar dışa doğru konumlandırılırken dışa açılabilen yeni alanlar kazanılmaya çalışılıyor" dedi.

Alkaş, sigara yasağının herkes için geçerli olmadığını, caddelerdeki restoranlarda 1 yıl süre tanındığını, bu durumdan dolayı oluşan haksız rekabetin biran önce önlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.