Haberler

Başbakan''ın Köyü Kurtuldu

Tarih: 1 Ekim 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Gençağa Karafazlı, Musa Yazıcı
Rize’de yapılmak istenen 62 Hidroelektrik Santralı (HES) projesinden birçoğunun yapımı sürerken bazı HES projelerine henüz başlanmadı. Bölge halkı HES projelerine “Yeşilimiz çöl olacak, geleceğimiz kararacak” şeklinde tepki gösterirken AKP’li bürokrat ve milletvekilleri “burada yapılacak olan santrallar sayesinde bölgede yaşayanların ampulü sönmeyecek’ diyerek HES’lerin yapılmasını destekliyor.

Bir süre önce Başbakan’ın Rize’ye giderek “Birkaç tane işi gücü olmayan çevreci karşı gelse de bu santrallar yapılacak” diyerek yapılmak istenen HES projelerini desteklemesi hemşerilerinin tepkisine yol açmıştı. İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, Başbakan’ın köyü olan Rize’nin Güneysu ilçesinde yapımı planlanan 5 HES inşaatının, Belediye Başkanı’nın girişimleriyle iptal edildiğini ileri sürdü.

Güneysu''da Başbakan Var!
İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, Rize’nin Güneysu ilçesinde yapılması planlanan 5 HES yapımının, Belediye Başkanı’nın girişimleri ile iptal edildiğini öne sürerek, “Güneysu’da Başbakan var. Onlar problemlerini halletti. Diğer ilçeler bu doğa katliamıyla mı yaşayacak? Umarım Güneysu’nun yaşadığı bu bayram sevincini biz de yaşarız” dedi.

İkizdere Derneği tarafından düzenlenen ve Ridos Termal Otel’de gerçekleştirilen toplantıya İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu, AKP’li İkizdere Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu ile İkizdere Vadisi’nde yer alan 28 köy ve 12 mahalleden yurttaşlar katıldı. Toplantıda konuşan Kadem Ekşi, santral inşaatlarının vadiye telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini söyledi. Ekşi şöyle konuştu: “Dünyanın 200 ekolojik bölgesinden biri olan bu vadinin korunması adına bölge halkıyla birlikte ortaya koyduğumuz kararlılığımızı sürdürüyoruz. 74 km’lik vadi boyunca alınacak su 55 km boyunca tünellerden geçirilecek. Böylece vadi çölleşmeye terk edilecek. İkizdere Vadisi’ni gözden çıkarmayı düşünenler, bu gerçekler ışığında tarihi bir hatayla karşı karşıya olduklarını hukuken görecekler.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.