Haberler

Eskişehir, hızlı trene hazırlanıyor

Tarih: 1 Ekim 2008 Kaynak: Zaman
Ankara-Eskişehir arasında yıl sonunda başlaması planlanan hızlı tren seferleri öncesinde Eskişehir''de demir yolu güzergahında hazırlıklar sürüyor.

Hızlı tren Eskişehir''de kent içinden yaklaşık üç kilometre yer altına yapılacak tüp geçitten gidecek. Çevre Yolu''nun batısından Enveriye Tren İstasyonu''na kadar yer altından gidecek hızlı tren için demir yolu hattını yer altına alma çalışmaları başladı.

Toplam 3 bin 400 metre olacak geçidin 2 bin 600 metresi tüp geçit şeklende olacak. Buna göre tüp geçit içinde üç yeni hat inşa edilecek. İkisi hızlı tren için olacak hatların diğeri de yük ve ekspres yolcu trenleri için olacak.

Projeye göre güzergahta bulunan Çevre Yolu, Muttalip ve İstasyon köprüleri yıkılacak. Daha önce demir yolu hattının ikiye böldüğü güzergahtaki hemzemin geçitler de kaldırılacak.

Böylece kent merkezinde zaman zaman yaşanan trafik sorunu, maddi ve yaralamalı kazalar son bulacak. Kentin en büyük bulvarı olacak bölge cazibe merkezi haline gelecek. Söz konusu proje dolayısıyla bölgedeki ev ve iş yerlerinin fiyatları şimdiden artmaya başladı.

Eskişehir Garı''nda beş peron yapılmasının da öngörüldüğü proje kapsamında yük trenleri lojistik merkez haline getirilecek Hasanbey''de konuşlandırılacak. Yaklaşık bir ay önce başlayan çalışmaların bir yılda tamamlanması planlanıyor. Proje, toplam 63 milyon YTL''ye mal olacak.

Hızlı tren seferlerinin başlamasının ardından Eskişehir Garı''nın 200 metre karşısına yeni hızlı tren garı, alışveriş merkezi ve otel yapılması da planlanıyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.