Haberler

Rusya’dan Dünya Milyarderleri Listesi’ne Uzanan Başarı Öyküsünün Mimarı ArkiPARC 2008’de

Tarih: 8 Ekim 2008 Yazan: Ömer Yılmaz
Engineering News Record Dergisi’nin 2006 yılı cirolarını baz alarak yaptığı ve Ağustos 2007’de yayınladığı sıralamada Türkiye’nin 2. en büyük, dünyada ise 61. en büyük uluslararası müteahhitlik şirketi olarak yer alan Rönesans İnşaat’ın kurucusu Erman Ilıcak, VitrA ve Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda 15 – 17 Ekim tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze’de “Kentsel Kalite için Diyalog” temasıyla düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’e ana konuşmacı olarak katılıyor.

ODTÜ İnşaat Fakültesi’ni 1990 yılında bitirdikten sonra Viyana Üniversitesi''nde İşletme yüksek lisansını tamamlayan Erman Ilıcak, çalışma hayatına üniversite yıllarında büyük bir inşaat şirketinde başladı ve aynı şirketin Libya ve Rusya şantiyelerinde görev aldı.

2008 yılı başında Forbes dergisi tarafından açıklanan dünya milyarderleri listesine 707. sıradan giren Ilıcak, 1993 yılında Rusya’nın St. Petersburg kentinde kurduğu Rönesans İnşaat ile önümüzdeki dört yılda Türkiye ve Rusya''da 5,5 milyar Dolar’lık yatırım yapmayı planlıyor.


Adana Optimum Alışveriş Merkezi

Rönesans İnşaat, şimdiye kadar çoğunluğu Rusya’da olmak üzere 500’e yakın proje tamamladı. İşe ilk olarak müteahhitlikle başlayan Rönesans İnşaat, esas büyümesini gayrimenkule yaptığı yatırımlarla gerçekleştirdi. 15 yıldır ağırlıklı olarak Rusya’da faaliyetlerine devam eden şirketin Ukrayna ve Türkiye’deki çalışmaları da dikkat çekiyor.


İstanbul Optimum Alışveriş Merkezi

Türkiye’deki en büyük gayrimenkul yatırımcılarından birisi de olan Rönesans İnşaat’ın Türkiye için en önemli hedefi 25 alışveriş merkezinden oluşan bir zincir kurmak. Rönesans Gayrimenkul Yatırım AŞ adıyla gayrimenkul yatırım faaliyetini sürdüren firmanın, şu anda Gaziantep, Malatya, Adana, Ankara, Silivri, Kozyatağı, Kadıköy ve İzmir’de devam etmekte olan 10 alışveriş merkezi projesi bulunuyor.


İzmir Centre Alışveriş Merkezi

Rönesans İnşaat’ın Türkiye’deki bir diğer önemli yatırımı ise Zeytinburnu Kruvaziyer Yat Limanı Projesi Seaport. İstanbul''u Akdeniz kruvaziyer turizminde ana liman yapacak büyüklükte bir kruvaziyer limanı ve bin yat kapasiteli mega yat marinası ile dikkat çeken proje, açılan davalar nedeniyle şimdilik askıda.

Rönesans İnşaat önümüzdeki günlerde Amerikalı alışveriş merkezi geliştirme şirketi Simon ile Hollandalı ING''den birini stratejik ortak olarak seçerek Avrupa’daki en büyük 10 gayrimenkul geliştirme şirketinin arasına girmeyi hedefliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.