Haberler

OMA İlk Kez New York''ta

Tarih: 10 Ekim 2008
ArkiPARC’a özel konuşmacı olarak katılacak olan Rem Koolhaas’ın kurucu ortağı olduğu Office for Metropolitan Architecture''ın (OMA), en güncel iki projesi geçtiğimizde günlerde kamuoyuna sunuldu.

OMA İlk Kez New York''ta
One Medison Park’ın geliştiricisi Slazer Enterprises ve Creative Artists Agency (CAA) ile ortaklaşa ortaya konan proje 22. ve 23. Caddeler’in kesişim noktasında yer alacak bir lüks konut projesi.

New York’un bilinen mahallelerinden “Flatiron bölgesi”ndeki Madison Square Park’a çok yakın bir yerde inşa edilecek projede 24 katta 18 lüks konut gerçekleştirilecek. Creative Artists Agency’ye ait gösterim mekanı, ana lobi, havuz ve spor salonu gibi servisler, bitişiğindeki One Medison Park isimli ikinci konut kulesi ile ortak kullanıma açık olacak.

OMA’nın ortaklarından Shohei Shigematsu “One Medison Park ve civardaki pek çok diğer yeni konut kulesinden daha mütevazi boyutlara sahip olmakla birlikte içinde bulunduğu mahalleden daha büyük olan binanın ölçeğinin potansiyelini, olabildiğince kullanmak istedik,” diyor ve devam ediyor “Bu orta yükseklikteki kule durumu, mekansal ve programatik olarak sıradışı bir çeşitlilik yakalamamızı sağlıyor.”

Sadece 107 m yüksekliğe ulaşacak olan kulenin doğu yönündeki komşusunun üzerinden 10 m’ye yaklaşan konsolu, inşaat ve kullanım alanını arttırırken aynı zamanda Madison Square Park’taki manzaraya yöneliyor.

Koolhaas’a göre “New York kulelerinin geleneksel çekmeli tipolojisiyle birlikte düşünüldüğünde, binanın formu hem tanıdık hem de farklı. Bu form her adımda, üstlerdeki balkonlar ile altlardaki döşeme pencereleri gibi beklenmedik anlar yaratıyor ve konut tiplerinde çeşitlilik sağlıyor. ”

OMA’nın ortakları Shohei Shigematsu ve Rem Koolhaas ile proje mimarı Jason Long tarafından yürütülen projenin 2010 yılında tamamlanması planlanıyor.

OMA Venedik Bienali’nde İki Kentsel Dönüşüm Projesi Sunuyor
OMA, 11. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali’ne de iki kentsel dönüşüm projesi sunumuyla katılıyor: Paris’teki iş bölgesi La Défense ile İtalya, Cagliari’deki ihmal edilmiş balıkçı limanı Saint’Elia.


Fotoğraflar: OMA


La Défense Master Planı
OMA’nın La Défense için hazırladığı tasarım, Carlo Scarpa tarafından restore edilen Querini Stampalia binasında, Francis Rambert küratörlüğünde, aynı bölge için yapılmış diğer 12 proje ile birlikte sergileniyor. OMA’nın planı, La Défense’ın uluslararası arenada varlığını koruma ve genişletme mücadelesinin tanınması temeline dayanıyor. Master plan, bölgenin ortasında, bitişiğindeki Les Groues bölgesine de hizmet edecek dahili bir hat da sunan yeni bir merkezi transit durağı yaratarak La Défense’ı kompakt ve verimli bir iş bölgesi haline getirecek bir düğüm noktası oluşturmayı öneriyor.

Saint’Elia’nın Dönüşümü
OMA’nın Saint’Elia için hazırladığı tasarım, İtalyan Pavyonu’nda Francesco Garofalo küratörlüğünde hazırlanan "Housing Italy – 12 Projects for Inhabiting and Re-inhabiting the City” başlıklı bölümde sergileniyor. Garofalo konut üretimi için devlet desteğinin ortadan kalktığı dönemde kaliteli konut üretimi sağlanması karşısındaki güçlükleri araştırmak için bir grup İtalyan mimara davette bulunmuştu. OMA’nın önerisi davet edilen bu firmalar arasında bulunan Salottobuono tarafından kullanılarak kavramsal bir öneri oluşturuldu. Diğer katılımcılar, endüstri bölgelerinin konut alanlarına dönüştürülmesi ve İtalya’ya göç eden yabancı toplulukların yerleşimleri gibi konuları işlediler.

İtalyan Pavyonu, Venedik Arsenal’in ilk Tesa delle Vergini’sinde, Querini Stampalia ise Castello bölgesinde bulunuyor. Her iki sergi de 23 Kasım 2008 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

OMA’nın La Défense katkısı EPAD ve Amsterdamlı mimarlık ve şehircilik ofisi One architecture ile işbirliği sonucu gerçekleşmiştir, İtalyan Pavyonu ve İtalyan Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.