Haberler

Doğu Berlin’de de minare ve kubbe

Tarih: 20 Ekim 2008 Kaynak: Radikal
Almanya’nın başkenti Berlin’in eskiden komünizmin hüküm sürdüğü doğu kesiminde ilk kubbeli ve minareli cami açıldı. İnşaatı büyük tartışmalara yol açan iki katlı, 13 metre kubbeli ve beyaz renkteki Hatice Camisi’nin Pankow semtindeki açılış törenine Ahmediye Müslüman cemaati katılırken, kendilerine “Biz Pankow’uz” diyen 300 kişilik bir grup protesto gösterisi yaptı. Polis olası taşkınlığı önlemek için barikat kurdu. Açılışta konuşan Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit, “Bu cami kentimizin kültürel ve dini hoşgörü sembolüdür” derken, Ahmediye cemaati üyelerinden Fazlur Rahman Enver “Bu çok özel. Başkentte bulunuyor ve eski Doğu Almanya’da ilk kez açılan cami” ifadelerini kullandı. 1.6 milyon avroya mal olan camide 500 kişi ibadet edebiliyor.

20 bin imzaya rağmen açıldı
Avrupalı aşırı sağcı gruplar yabancı sermayenin cami inşaatlarını finanse ederek İslam etkisini yaymaya çalıştığından hareketle bu tür açılışları protesto ediyor. Hatice Camisi’nin yapımına da karşı çıkmış Iphab isimli Berlinli yerel bir grup, 20 bin imza toplayıp inşaatı engellemek istemiş, sol gruplar “Irkçılığınız yüzünden burnumuz kırıldı” diye pankart açmıştı. En son Köln’e yapılması düşünülen cami de geçen ay sağcılarla solcuları birbirine düşürmüştü. Berlin’de Türk nüfusun yoğun olduğu batı kesiminde, çoğu eski depolarda veya binaların içinde yaklaşık 70 cami var. Ama Ahmediye cemaati en az 30 cami daha yapılmasını istiyor. Almanya’da 30 bin müridi bulunan Ahmediye cemaati, kurucusu Hindistanlı Mirza Gulam Ahmed’i mesih olarak kabul ediyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.