Haberler

Yeni köprünün maliyeti 5 milyar Dolar olacak

Tarih: 21 Ekim 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Hamdi Ateş
Üçüncü köprü için maliyet araştırması yapan Ulaştırma Bakanlığı, köprünün ortalama 4-5 milyar dolara mal olacağını açıkladı.

İstanbul Boğazı''na yapılacak üçüncü köprü için maliyet belli oldu. 6 farklı güzergah için yapılan çalışmalarda, bazı güzergahlar için 5 milyar dolar, bazıları için 6 milyar dolar maliyet çıkarıldı. 3. köprü için fizibilite çalışması yapan Ulaştırma Bakanlığı, 6 ayrı güzergah için ayrı ayrı maliyet çıkardı. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, her bir köprünün maliyetinin farklı olduğuna dikkat çekerek, "Köprünün inşa edileceği yere göre yatırım tutarı değişiyor. Bir köprü için 5 milyar dolar, diğer köprü için 6 milyar dolar gerekebiliyor" dediler. Yetkililer, her bir güzergah için belirlenen yatırım tutarını açıklamasa da üçüncü köprünün ortalama maliyetinin 4-5 milyar dolar düzeyinde olacağı hesaplanıyor.

Kriz nedeniyle sorun çıkmaz
Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile yapılma düşünülen üçüncü köprü için dünya devi şirketler sıraya girdi. Yaşanan küresel kriz nedeniyle sorun çıkmayacağını ifade eden yetkililer, bazı şirketlerin nabız yoklamaya başladığını kaydettiler. İnşaat sektöründe Fransa''nın önde gelen şirketlerinden Vinci, geçen hafta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''a ve üst düzey yöneticilere üçüncü köprü ve otoyol brifingi verdi. Vinci, İstanbul''un Anadolu yakasına doğru büyüyeceğini belirterek, hafif raylı sistemlerin İstanbul trafiğini rahatlatacağını vurguladı. Vinci yetkilileri, İstanbul''a yapılacak üçüncü köprüye ve ihaleye çıkılacak otoyollara talip olduğunu söylediler. Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul''un gelişmesi ve transit geçişler ile yapılması planlanan tüp geçişi dikkate alarak üçüncü köprü için İstanbul Boğazı''nın kuzey bölümüne yapılması kararını almıştı. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün üçüncü köprü için en uygun bölgede güzergah alternatifini üçe indirmişti. Üç alternatif arasında en ekonomik olan güzergahın Tarabya-Beykoz hattı öne çıkmıştı.

Fransız Vinci iddialı
Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, üçüncü köprüyle Fransa''nın önde gelen şirketlerinden Vinci''nin yanısıra yerli ve yabancı büyük yatırımcıların da ilgilendiğini belirterek, bu yatırımcılarla görüşmeler yapıldığını söyledi. Yetkililer, Vinci''nin köprü inşaatında yap-işlet-devret (YİD) yöntemine de sıcak baktığını anlattılar. Bakanlık İstanbul''un gelişmesi ve transit geçişler ile yapılması planlanan tüp geçişi dikkate alarak üçüncü köprü için İstanbul Boğazı''nın kuzey bölümüne yapılması kararını almıştı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.