Haberler

Kadıköylüler İsyanda: Kent Cinayetleri Bitsin!

Tarih: 21 Ekim 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Zeynep Kuray
Kadıköy Moda sahilinde, Mimarlar Odası’nın engellemesine rağmen ve kendilerine söz verildiği halde İBB ve Kadıköy Belediyesi tarafından kaşla göz arasında başlatılan Corner Oteli imar tadilatı, Kadiköy’lüleri ayağa kaldırdı. Kendilerinden habersiz yapılan bu kent cinayetine izin vermeyeceklerini vurgulayan çevre halkı, rant uğruna inşaata göz yuman İBB’den ve yerel yönetimlerden hesap soracaklarını belirtti.

Rant Uğruna Kentler Yağmalanıyor
Dev Corner Otelinin inşaatının devam ettiği Mühürdarbağı sokakta toplanan Kadıköy sakinleri, çevrenin görüntüsünü bozan otelin derhal yıkılmasını istedi. ‘Corner Otel’e Hayır Platformu’un başı çektiği eylemde, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu, İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Türksen Başer Kafaoğlu ve Mimarlar Odası Kadıköy Temsilciliği Başkanı Arif Atılgan da katıldı.

Kadıköy halkı adına söz alan Arif Atılgan, Mimarlar Odası olarak, İBB’nin 18.02.2005 tarihinde arsa üzerinde çıkartmış olduğu imar tadilatı kararının iptali için dava açtıklarını hatırlatarak, sonradan Kadıköy Belediyesi tarafından ‘yargıdan durdurma ile ilgili karar gelinceye kadar inşaat ruhsatı verilmeyeceği’ notu bulunan imar durumunu ilgili firmaya vermesine rağmen, başlayan inşaatın yükselerek bu hale geldiğine dikkat çekti. Bu otel yapıldığında, Kadıköy merkezine büyük bir trafik yükünün geleceğini bildiren Atılgan, bu yükün altından kalkabilmek için, daha önce gündeme gelen ancak Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonucu 11.11.2005’te iptal edilmiş olan, Moda sahili otoyol projesinin çözüm olarak yine ortaya çıktığını belirti. Hukuksal mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Atılgan, “İnşaatın her yeri kaplayan bugünkü görüntüsünü bile bir kent suçu işlendiğinin kanıtıdır” dedi.

Dev Corner Otel’e Hayır Platformu Koordinatörü ve Basın Sözcüsü Aslıhan Deniz ise, bu platformu kurmanın gerekçesinin yapılan rant talanlarını engellemek olduğunu belirterek, “İmar tadilatlarının kamu yararına olması şartı koşuluyor. Ben kamuyum, sizler kamusunuz ve bana birileri bu binanın kamu yararını göstersin lütfen. Moda halkı olarak Göztepe ve Caddebostan’da yapılan talanların Kadıköy’e ve Moda Sahili’ne sıçramasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

İnşaatı devam eden Corner Otel önünde toplanan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi üyeleri, Yeşiller Partisi ve Moda Sahiline Hançer Dev Corner Otel’e Hayır Platformu açıklama boyunca taşıdıkları çeşitli dövizlerle inşaatı ve sorumluları protesto etti. Açıklamanın ardından inşaatın önüne siyah çelenk bırakıldı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.