Haberler

''Seramik''te 2009 hedefi 1 milyar dolarlık ihracat

Tarih: 22 Ekim 2008 Kaynak: Dünya
Seramik Tanıtım Grubu''nun, markalaşma faaliyetleri çerçevesinde etkinlikleri sürüyor. Seramik Tanıtım Grubu Başkanı Bahadır Kayan, hedeflerinin 2009 yılı sonunda 1 milyar dolar ihracat olduğunu kaydetti.

Seramik Tanıtım Grubundan yapılan yazılı açıklamada, Türk seramiklerinin dünyada markalaşma faaliyetleri çerçevesinde grubun sürdürdüğü etkinliklerin sonuncusunun İtalya''nın Bologna kentinde yapıldığı ifade edildi.

Türk seramiklerinin markalaştırılması ve tüm dünyada tanıtılması amacıyla, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) tarafından 1997 yılında kurulan Seramik Tanıtım Grubunun çalışmalarına hız verdiği belirtilen açıklamada, tanıtım çerçevesinde Bologna''nın Piazza Maggiore Meydanı''nda kurulan sahnenin iki yanına kurulan dev ekranda Türk Seramikleri tanıtım filmi ve Türkiye tanıtım filminin 3 gün boyunca sürekli gösterildiği dile getirildi.

Seramik Tanıtım Grubu Başkanı Bahadır Kayan, konuyla ilgili olarak gösterinin global açılımlarda Türk firmaları açısından yeni fırsatlar yaratmaya katkıda bulunacağını, Türk seramiklerinin marka değerini yükseltmek için çabalarını en yüksek seviyeye çıkardıklarını anlattı.

Üretim miktarındaki artışa paralel olarak ihracat yapılan ülke sayısının da arttığın söyleyen Kayan, şunları kaydetti: "Şu anda sektör olarak 125 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bize göre pek çok ülkeyi etkileyen global krizden en az etkilenmenin yolu ihracatı ayakta tutmak. Seramik sektörü dünya klasmanında hep ilk beş içinde. Türkiye ise dünya seramik ticaretinde ilk üç sırada. İhracatın devam etmesi ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyor.

Sektörümüz gücünü yenilikçi teknoloji takibi, yetişmiş insan gücü ve zaten kültürümüzde var olan seramik alışkanlıklarımızdan alıyor. Üreticilerimizin kendi bünyelerinde tasarımcı istihdam ettikleri gibi, yurt dışındaki tasarımcılarla da çalışıyor. Türkiye''nin toplam seramik ihracatı şu anda 800 milyon dolar civarında. Yapılan tanıtım faaliyetleriyle birlikte kriz ortamında bile sektör hedeflerini değiştirmedi. Enerji maliyetlerindeki tüm sıkıntılarımıza rağmen ihracatımızı devam ettirmek istiyoruz. Hedefimiz 2009 yılı sonunda 1 milyar dolar ihracat..." dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.