Haberler

Tralleis kazıları Aydın''ın sayesinde sürüyor

Tarih: 24 Ekim 2008 Kaynak: CNN Türk
Bütçe sıkıntısı çekilen Aydın''da bulunan Tralleis Antik Kenti''ndeki kazılara Aydın Ticaret Odası (AYTO) tarafından 20 bin YTL destek sağlandı.

Aydın''da bulunan Tralleis Antik Kenti''ndeki kazılara Aydın Ticaret Odası (AYTO) tarafından 20 bin YTL destek sağlandı.

Aydın Valisi Mustafa Malay, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Aydın''ın yer altı ve yer üstü bakımından zengin bir il olduğunu, bu zenginliklerin başında antik kentlerin geldiğini söyledi.

Aydın''ın sahip olduğu hazineye sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Malay, "Turizmin bir parçası da tarihi ören yerlerimizdir. Tralleis''in şehir merkezinde olması büyük kazanç. Gelecekte burası Aydın''a büyük nimetler
getirecektir"dedi.

Türkiye''de pek çok yerde kazıların yabancı kazı başkanları tarafından yürütüldüğünü belirten Malay, şöyle devam etti:

"Yabancı kazı başkanları burada gereken özeni göstermiyor. Kazıları sürekli erteliyor. Ayrıca buradaki eserlerimiz yurt dışına kaçırılıyor. Yurt dışına çıktığınızda ülkemizdeki eserleri görüyoruz. İşte Tralleis örneği. Türkiye''de birçok yerde antik kazılar son bulurken, Tralleis Antik Kenti''nde kazıların sürmesi Türk kazı heyeti başkanı ve ekibinin örnek fedakarlığıdır. Kazı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Abdullah Yaylalı ve eşi Serap Yaylalı''nın heyecanını yürekten kutluyorum."

AYTO Başkanı Baştuğ
AYTO Başkanı Mustafa Baştuğ, daha önce 80 bin YTL aktardıkları Tralleis Antik Kenti kazılarına 20 bin YTL daha destek sağlamayı kararlaştırdıklarını bildirdi.

Bu desteğin diğer sivil toplum kuruluşlarına da örnek olmasını isteyen Baştuğ, şunları kaydetti:

"Burada her geçen gün yeni buluntular ortaya çıkması bizi çok heyecanladırıyor. Gelecekte Tralleis Antik Kenti Aydın ekonomisini canlandıracaktır. Cıvıl cıvıl insanlar buraya akın edecektir. Bunu biz hayal ediyoruz. Buraya gelecek insanlar kente inecek, esnafa da katkı sağlayacaktır. Kazıların sürmesi bizim için büyük bir şanstır. Kazı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Abdullah Yaylalı ve eşi Serap Yaylalı''ya bu konuda minnettarız."

Konuşmaların ardından Vali Malay, AYTO Başkanı Baştuğ ve AYTO MeclisBaşkanı Mahmut Çağlayan, 20 bin YTL''lik çeki kazı başkanı Prof. Dr. Abdullah Yaylalı''ya takdim etti.

Toplantıda Prof. Dr. Abdullah Yaylalı ve eşi Serap Yaylalı tarafından, katılımcılara kazı çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Prof. Dr. Yaylalı, kazılarda son olarak büyük bir sanayi çarşısı tespit ettiklerini, modern tuvalet ve kanalizasyon kalıntılarını ortaya çıkardıklarını belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.