Haberler

Kral Kaya mezarlarında kazılar başladı

Tarih: 24 Ekim 2008 Kaynak: CNN Türk
Amasya Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, Harşena Dağı''ndaki Kral Kaya Mezarlarının bulunduğu alanda başlatılan kazı çalışmalarında amaçlarının Osmanlı, Selçuklu ve Danışmentlilere ait saray kalıntılarını ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

Amasya Müze Müdürü Celalettin Özdemir başkanlığında Harşena Dağı''ndaki Kral Kaya Mezarları altında yer alan ve Kızlar Sarayı olarak bilinen bölgede kazı çalışması başlatıldı.

Kazı çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulunan İl Kültür Müdürü Ahmet Kaya, çalışmalar hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

Çalışmaların İl Stratejik Planı çerçevesinde yürütüldüğünü anlatan Kaya, İl Özel İdaresi bütçesinden ilk etapta ayrılan 30 bin YTL tutarındaki ödenekle kazılara başladıklarını söyledi.

Bu yılki çalışmaların Kasım ayı sonuna kadar devam etmesinin planlandığını belirten Kaya, şunları kaydetti:

"İl Sratejik Planı çerçevesinde 2007 yılından itibaren İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından planlanan çalışmalar kapsamında kazılara başladık. Kazıları Kızlar Sarayı olarak bilinen bölgede yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda sürdürüyoruz. Amacımız Osmanlı, Selçuklu ve Danışmentlilere ait saray kalıntılarını ortaya çıkarmak."

Kaya, Harşena Dağının çeşitli bölgelerinde daha önce de kazı çalışmaları yapıldığını hatırlatarak, bölgede Hitit, Frig, Pers, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eser ve kalıntıların bulunduğunu söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.