Haberler

İstanbul’un ‘Eğlence parkı’nı Four Seasons’ın patronu yapacak

Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: Radikal
TOKİ’nin Halkalı Ataşehir’deki arazisindeki uluslararası eğlence ve doğa parkı ihalesini İstanbul’daki Four Seasons otellerinin sahibi Mesut Toprak’ın konsorsiyumu kazandı.

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Halkalı Atakent’te yaptıracağı uluslararası eğlence ve doğa parkı için düzenlenen ihaleyi Astay Gayrimenkul’ün öncülüğündeki ortak girişim grubu kazandı.

Eski Halkalı çöplüğündeki 1.4 milyon metrekarelik arazide Türkiye’de görülmemiş bir tema park projesi gerçekleştireceklerini söyleyen Astay Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak, “Proje için büyük yatırım yapacağız. 3 yılda tamamlamayı planladığımız tema parkın bölgeye yılda 2-3 milyon turist getirmesini bekliyoruz” dedi. Astay Genel Müdürü Atilla Öztürk, “İhaleyi kazanmak bizi mutlu etti. Türkiye’ye önemli bir eser kazandırmayı hedefliyoruz. İhalenin sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

20 bin lüks konut
Projede toplam 1.4 milyon metrekarelik arazinin 1 milyon 241 bin metrekarelik bölümüne doğa ve eğlence parkı yapılacak. Arazinin doğa ve eğlence parkı alanı olarak ayrılan bölümü dışındaki alanlarına ise 20 bin civarında lüks konut ve iş merkezi inşa edilecek. Proje kapsamındaki parklar, havuzlar, sinemalar, kafeler, büfeler, eğlence ve kültür alanları ise ihaleyi kazanan firma tarafından bedelsiz olarak yapılacak.

585 milyon YTL gelir
Dün ikinci aşaması gerçekleşen ve diğer iki katılımcının artırıma gitmediği ihalede açılan teklife göre Astay ve ortağı Özsaya İnşaat tema park projesinden 585 milyon YTL gelir bekliyor. Gelirin bunun üzerine çıkması halinde, TOKİ’ye yüzde 1 pay verecek olan firma, kurumun TOKİ’nin katkı payını da 84 milyon 798 bin 750 YTL’ye yükseltti. TOKİ?ihaleyle ilgili önümüzdeki günlerde ihale konusunda karar verecek.

İstanbul’da iki büyük oteli var
İstanbul’daki Sultanahmet Four Seasons ile Beşiktaş’taki Four Seasons Bosphorous Otelleri’nin sahibi olan Mesut Toprak, 1972’de Sultanhamam’da başlayan ticaret hayatını 1976’da kurduğu Tayteks şirketinde Amerikan ve Avrupalı firmalara kumaş üreterek büyüttü. Yapı Kredi Bankası iştiraklerinden Enternasyonal Turizm Yatırım bünyesindeki Atik Paşa Yalısı ile Sultanahmet’teki Four Seasons Oteli’ni alarak turizm sektörüne de adım atan Toprak son olarak Four Seasons’ın Beşiktaş’taki otel projesini hayata geçirdi.

Toprak, Astay ile Karayolları 17. Bölige Müdürlhüğıü arazisinin ihalesine de girmişti. Astay ilk kurulduğunda Toprak, Astaş Gayrimenkul’ün sahibi Vedat Aşçı ile ortaktı. Ancak bir süre sonra bu ortaklık el sıkışarak sona erdi.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.