Haberler

İstanbul Sapphire 261 metreye ulaştı Lehman battıktan sonra 4 daire sattı

Tarih: 5 Kasım 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ayşegül Akyarlı Güven
Betonarme inşaatı tamamlanan Türkiye’nin en yüksek binası İstanbul Sapphire, 261 metrelik zirveye ulaştı.

Dikey bahçeleriyle, 30 metre yükseklikte havuz ve 163 metrede golf pratik alanıyla Boğaz manzarasına karşı yaşam ayrıcalığı sunacak olan İstanbul Sapphire’de fiyatları 1 milyon dolardan başlayıp 7.5 milyon dolara kadar ulaşan dairelerin yüzde 40’ı satıldı. Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, "Kriz bizi etkilemedi. Lehman Brothers’ın batışının ardından Sapphire’de değeri 7.5 milyon doları bulan 4 daire sattık" dedi.

18 kat tavan maliyeti
Şu ana kadar projede satılan dairelerin yüzde 15’e yakınının yabancı yatırımcılar tarafından alıcı bulduğunu ifade eden Kiler şöyle konuştu: "Krize rağmen satışlarımız düzenli şekilde devam ediyor. Binanın yatırım maliyeti arsa maliyeti hariç olmak üzere 200 milyon dolar olacak. Rezidans ve alışveriş merkezinden oluşan projede rezidansların tavan yüksekliği de 4 metreyi buluyor. Bu da bize 18 katlık ek bir inşaat maliyeti getiriyor."

Binanın yapımında 90 bin metreküp barajlarda ve köprü imalatlarında kullanılan cinsten beton ve 20 bin ton demir kullanıldığını ifade eden Kiler şunları söyledi: "Bütün bu tasarım ve konfor şartlarının maksimize edilmesi yaklaşımından dolayı sadece betonarme karkasından ve cephesinden kaynaklanan ekstra maliyet 52 milyon dolar oldu. Kullandığımız beton ile 110 metrekarelik 2 bin 900 adet, demir ile de 5 bin adet daire yapabilirdik. İstanbul Sapphire için yaptığımız güvenlik testlerinde harcadığımız beton ve demirle de 10 katlı bina yapmamız mümkündü."

Yüzde 60 özkaynaktan
Alışveriş merkezi için ise, Levent güzergahı üzerindeki alışveriş merkezleri arasındaki yoğun rekabeti göz önünde bulundurarak, farklılaşmayı sağlayacak bir konsept üzerinde çalışmaların sürdürüldüğünü aktaran Kiler, şöyle devam etti: "Proje finansmanı içni harcamaların yüzde 60’ını özkaynaklarımızdan karşıladık. " dedi. 10’u zemin altında olmak üzere toplam 66 katta 165 bin 139 metre kare inşaat alanına sahip olan İstanbul Sapphire kapsamında 22 farklı tipte 174 rezidans ünitesi ve kiralanabilir alanı 34 bin metre kare olan bir alışveriş merkezi bulunuyor. Çift cephe sistemine sahip binada 55 bin metre karelik cam cephe uygulaması ile yüzde 25 enerji tasarrufu hedefleniyor.

Özel işletmede alkol olacak, Kiler’e daha karar vermedik
Marketlerinde alkollü içki satışı yapılmayan Kiler Grubu’nun Sapphire Projesi içinde yer alacak özel işletmelerde alkol satışı konusunda herhangi bir kısıtlama getirilmeyecek. Kiler GYO Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, "Projede özel işletmeler ile bizim bir ilgimiz olmayacak. Dolayısıyla isteyen işletmeci kendi bünyesinde alkol satışı yapabilecek. Projenin içinde yer alacak olan Kiler Marketlerle ilgili olarak nasıl bir tavır takınacağımızı ise henüz bilmiyoruz. Mağazanın konsepti konusunda karar verdikten sonra bu konu da netlik kazanacak" dedi.

Çamlıca tepesinden 90 metre yüksek
Kiler GYO zirveye ulaşmasının ardından Sapphire’in 226 metre yükseklikteki ve tamamlandıktan sonra halka açık hizmet verecek olan seyir terasında bir basın toplantısı düzenledi. Deniz seviyesinden 358 metre, İstanbul’un en yüksek tepesi olan Çamlıca tepesinden de 90 metre yükseğe kadar ulaşan binada seyir terasına çıkabilmek için inşaat asansörü ile 6 dakika çıkmak gerekiyor. Ancak, teras Karadeniz’den Adalara kadar oldukça geniş bir alanı görüyor. Projede hayatın 2009 yılı üçüncü çeyreğinde başlaması bekleniyor.

Sapphire 1.5 yılda iki kat prim yaptı
Rezidansların proje başlangıcındaki satış fiyatlarının 550 bin dolar ile 4,5 milyon dolar aralığında değiştiğini söyleyen Kiler GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, "Bugün ise satış fiyatları 1 milyon dolar ile 7,5 milyon dolar aralığında bulunuyor. Proje şimdiden yüzde 100’e yakın prim yaptı. Ama Büyükdere Caddesi’nin rolü düşünülünce orta vadede bu daha da artar gibi gözüküyor" dedi.

Kriz yüzünden Rusya ve Ukrayna’yı askıya aldı
Kurdaki oynaklıkların maliyetlerini etkilediğini ifade eden Nahit Kiler, "Doların durumu daha önce yaptığımız maliyet hesaplarını da etkiledi. Kur böyle kalırsa maliyetimiz yüzde 10 artış gösterir. Dolardaki oynaklık bu durumu yeniden şekillendirebilir. Daha önce Rusya ve Ukrayna’da gerçekleştirmeyi planladığımız ve bazı şirketler ile görüşmelerine başladığımız inşaat projelerini de kriz nedeniyle şimdilik askıya aldık" dedi.

Kanyon’da çok zarar ettim her projemden daire alırım
Projenin minarı Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Murat Tabanlıoğlu ise tasarladığı her projeden daire aldığına dikkat çekerek, "Bunu bir tek Kanyon’da yapmadım. Orada da çok zarar ettim. Metrekaresi 2 bin 500 dolar olan dairelerin fiyatı 6 bin dolara çıktı. Artık aynı hatayı yapmıyorum" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.