Haberler

"Enerjiye 130 milyar $''lık yatırım lazım"

Tarih: 7 Kasım 2008 Kaynak: Dünya
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye''nin enerji sahasına 2020 yılına kadar, 130 milyar dolarlık yatırım yapması gerektiğini, bunun 105 milyar dolarlık kısmının elektrik sahasında olacağını ifade ederek, Avusturyalı iş adamlarına "gelin birlikte iş yapalım" diye seslendi.

Bakan Güler, Sheraton Otelinde düzenlenen 1. Ankara-Viyana Ekonomi Toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ve Avusturya arasında harikulade ilişkiler olduğunu, Avusturya firmalarının Türkiye''nin kalkınmasında önemli katkıları bulunduğunu, iki ülke arasında çevre, enerji ve alt yapı konusunda güzel çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

Bakan Güler, Türkiye''nin enerji sahasının 2020 yılına kadar 130 milyar dolarlık yatırım yapması gerektiğini, bunun yaklaşık 103 milyar dolarlık kısmının da elektrik sahasında olacağını belirterek, "Bu yatırımları 11 yıla sığdırmamız lazım" dedi.

Türkiye''nin zenginliklerini her gün yeniden keşfettiklerini, bunların başında da yenilenebilir enerji sahaları geldiğini ifade eden Güler, şunları söyledi:

"Rüzgara 2020 yılına kadar, 20 bin megavatlık yatırım yapmamız gerekiyor. Megavat başına 2 milyar dolar olarak düşünürsek, 40 milyar dolarlık bir yatırım olacak. Bunların tribünlerini de Türkiye''de yapmamız önem arz ediyor. Bunu Avusturya ile yapmamız mümkün."

Türkiye''nin rüzgar potansiyelinde, 35 Avrupa ülkesi arasında sonuncu olduğunu, yapılan çalışmalarla 11. sıraya yükseldiğini vurgulayan Güler, "Hedefimiz ya bir ya da ikinci olmak. Rüzgar potansiyelimiz çok yüksek, 48 bin megavat. Hedef 2020 yılına kadar, 20 bin megavata ulaşmak" dedi.

"Boşa akan sular için bin 600 projeyi devreye aldık"
Boşa akan sularda da yeni projeler devreye soktuklarını, 1600 projeyi devreye aldıklarını söyleyen Güler, şunları kaydetti:

"Bu projeler de büyük yekun tutuyor. Devlet Su İşlerinin 2002 yılına kadar inşa ettiği barajların toplamı 12 bin megavat, 3 bin megavat da inşa halinde. Bizim geliştirdiğimiz projelerin toplamı ise 15 bin megavattan daha fazla. İlerde 20 bin megavatlık bir potansiyel var, burada da Avusturya ile ortak çalışmalar yapabiliriz. Yenilenebilir enerjiye, 10 yıl alım garantisi veriyoruz."

Güneş enerjisinde sürpriz var
Güler, "Güneş enerjisinde de Türkiye sürpriz yapacak, çok büyük potansiyelimiz var" diyerek, binaların güneye bakan duvarlarının ve çatı kiremitlerinin güneş pilleri ile değiştirilebileceğini söyledi.

Bakan Güler, şöyle konuştu: "Antalya''daki evlerin yüzde 80''inin üzerine güneş pili koysak, 10 tane Kayseri''nin elektriğini üretiyor. Geçen sene doğal gaz santralleri, barajlar, kömür santralleri, hepsinin toplamı 192 milyar kilovat saat. Türkiye''nin güneş potansiyeli ise 380 milyar kilovat saat. Güneş potansiyelinde de böyle bir imkan var. Gelin bunun tesisini birlikte kuralım. İmkan hazır, bunu yapmamız mümkün.

Elektriğin yarısı doğal gaz ile iletiliyor. Bunun bir kısmını rüzgar, güneş, kömür, sudan üretirsek doğal gaza bağımlılığımız azalır. Şikayet edeceğimize iş yapalım. Bunu birlikte geliştirelim. Piyasa hazır, alım garantisi var, ihtiyaç var, imkan var."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.