Haberler

İpekyol, enerji zammına karşı güneş enerjisi yatırımı düşünüyor

Tarih: 7 Kasım 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Evrim Ergin
Enerji maliyetleri artıyor, sanayici çözümde gecikmiyor. İpekyol, Edirne''deki fabrikasına güneş panelleri kurarak enerjisini kendi üretmeyi planlıyor.

İpekyol''un sahibi Yalçın Ayaydın, fabrikasının enerji sorununu çözmek için güneş enerjisiniden faydalanmak için görüşmeler yaptığını söyledi. ABD''de bu konuda proje üreten firmalarla bir dizi görüşme yaptığını söyleyen Ayaydın, Türkiye''de lisanslama ile ilgili sorunlar da çözüldükten sonra bu işe girmeyi planladıklarını belirtti. Şu anda bu konunun fikir aşamasında olduğunu belirten Ayaydın, "Bizim maliyetlerimiz içinde enerjinin payı yüzde 40''ı buluyor. Bu nedenle de enerji çok önemli bir girdi konusu.

Kur 1,25 olsun
Bu sistem fabrikalar için de kullanılabiliyor" dedi. Türkiye''de bu konuda lisans verilmeye başlanması ile birlikte hemen başvurmayı düşündüklerini belirten Ayaydın, "Ben güneşin peşindeyim" diye konuştu. Kriz nedeniyle satışların yüzde 40 gerilediğini belirten Ayaydın şunları söyledi: "Alışveriş merkezlerindeki (AVM) yöneticileriyle pazarlık halindeyiz. Bizde kiralar döviz üzerinden ödeniyor. Bizim talebimiz doların ağustostaki fiyatından yani 1,25''ten sabitlenmesi. Ya da cironun belirli bir yüzdesinin kira olarak ödenmesi böylece zarar sorunu çözülebilir. Anlaşmak üzereyiz." Çin''de 60 bin tekstil fabrikasının bu krizde kapandığını belirten Ayaydın, "Türkiye''de bu krize dayanabilen firmalar 2010''dan sonra altın çağını yaşayacaklar. Tekstil sektörü eski günlerine dönecek Avrupa''nın vazgeçilmezi olacak" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.