Haberler

Knidos kışın sahipsiz

Tarih: 7 Kasım 2008 Kaynak: Milliyet
Knidos antik kentini koruyan jandarmaların turizm sezonu bitince bölgeyi terk etmesine çevreciler tepki gösterdi. İki gişe memuru ise saat 17.30’dan sonra gidiyor.

Muğla’nın Datça ilçesindeki Knidos antik kenti ve buradaki paha biçilmez eserler, turizm sezonunun bitmesinin ardından geçici jandarma karakolundaki askerlerin bölgeyi terk etmesiyle korumasız kaldı.

Çevreciler, tarihi eser kaçakçılarına cesaret veren bu uygulamayı eleştirdi.

Antik kentte, kasım ayı itibariyle Marmaris Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı çalışan 4 gişe memurunun sayısı 2’ye inerken, turizm sezonunda bölgeyi koruyan Tekir Geçici Jandarma Karakolu’ndaki askerler, sezonun sona ermesiyle antik kentten ayrıldı.

En yakın jandarma karakolunun 8 kilometre uzaklıktaki Cumalı köyünde olduğu belirtildi. Datça Çevre Derneği Üyesi Şanver Gür, Knidos’un tarihin göz bebeklerinden biri olduğunu, buradan çalınan eserleri İngiltere’den geri almaya çalışırken bu kez yeni hırsızlıklara davetiye çıkarılmasına anlam veremediğini söyledi. Gür, 1999’da kış aylarında 500 kiloluk çok değerli bir sunak taşının antik kentten çalındıktan sonra Marmaris’te boş bir arazide bulunduğunu hatırlattı.

Gece kimse yok
Gür, şunları söyledi: “Karakolu kaldırıp sadece devriye gezilmesini sağlamak çözüm değil. Sayısı 2’ye düşürülen gişe memurları da saat 17.30’da mesaileri bitince gidiyor. Şu anda iskeleye yanaşan herhangi bir tekneyle Knidos’un tamamını boşaltmak mümkün. Uygulama son derece yanlış. Bir an önce Knidos’ta güvenlik önlemleri artırılmalı, hırsızlara cesaret verilmemeli.”

Datça Kaymakamı Mustafa Kaya, uygulamanın Knidos’u korumasız bırakmayacağını savunarak şunları söyledi: “Karakolu kapasak bile yaya ve motorize devriye ekiplerimiz var. Jandarma, gün boyunca birkaç kez devriye gezecek. Orada Bakanlığın çalışanları var. Hem kendi işleri hem de bölgenin korumasından da sorumlular.”

Marmaris Müze Müdürlüğü ile Muğla İl Turizm Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.