Haberler

Hacısalihoğlu: HES projesi başlama aşamasında

Tarih: 10 Kasım 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Hasan Demir
Trabzonspor Kulübü Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, Uzungöl 1. Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinde lisans işlemlerinin başlama aşamasına gelindiğini söyledi.

Hayrettin Hacısalihoğlu, konuyla ilgili Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü''nce istenen tüm işlemlerin tamamlandığını ve bugün itibariyle Enerji Şube Müdürlüğü''ne teslim edildiğini belirtti.

Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu ve Bordo-Mavi Enerji Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Tufan Aydoğan, Trabzonspor Kamp Eğitim Merkezi''nde HES projesiyle ilgili medya tanıtım toplantısı düzenlediler.

Göreve seçildikleri genel kurul öncesinde ziyaret ettikleri eski Enerji Bakanı Fahrettin Kurt''un kalıcı gelir kaynakları sağlanması doğrultusunda enerji sektörüne yönelmeleri tavsiyede bulunduğunu kaydeden Hacısalihoğlu, "Bu öneri bize çok cazip ve doğru geldi. Transfer dönemi bittikten sonra ilk fırsatta HES projesiyle ilgilenmeye başladık. Bu konuda görüşmeler yaparken Başkan Yardımcımız Necmettin Aytekin''in enerji sektöründe çalışmalarının olduğunu öğrenerek kendisiyle fikir alışverişinde bulunduk. Tufan Bey de konuyla ilgili olarak düşüncelerini aktararak ellerindeki bir projeyi bize aktarabileceklerini söyledi. Biz de kendilerine sembolik bir hisse vererek işleri yürütmelerini istedik. Bu şekilde süreç başladı. Süreç içerisinde birçok eleştiri olmuştur. Oysa arkadaşlarımızın hiçbir karşılık beklemeden bu işle uğraşmaları takdir gerektiriyor." dedi.

HES projesinin kulüp açısından son derece önemli olduğunu dile getiren Hacısalihoğlu, "Bankalar şu anda kredileri durdurma aşamasına gelmişken HES gibi projelere yaklaşmaya devam etmektedirler. Bunun karlılığını da bu şekilde anlayabiliriz. Bu proje DSİ''nin planlaması içinde yer almaktadır. Biz yapmasak başka bir firma mutlaka talip olarak alacaktı. Ülkedeki Koç ve Sabancı gibi birçok önemli şirket enerji sektörü içinde yer almaktadır. Bu konuda kulübümüze herkesin destek vermesi gerekmektedir. Trabzonspor bu projede hiçbir para harcamadan, az bir personelle 7 yıl sonra önemli oranda kalıcı gelir kaynağı üretecektir." diye konuştu.

Bordo-Mavi Enerji Enerji Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Tufan Aydoğan, projenin tahmini maliyetinin 2008 yılı birim fiyatlarına göre 30 milyon YTL olduğunu, yıllık ortalama 10 milyon değerinde elektrik üretimi sağlanacağını ifade etti. Projenin gerçekleşmesi için gerekli olan kaynağın da banka kredisi ile sağlanacağını anlatan Aydoğan, "Yapımı zor değildir. Kolayca inşa edilebilir. Kulübün kasasından bir kuruş çıkmadan kredilerle proje hayata geçirebilir. Bordo-Mavi Enerji Şirketi''ni tamamen Trabzonspor için kurduk. Bu projenin yıllık getirisi 10 milyon YTL olsa, benim payıma da 20 bin YTL düşür. Ben eğer çok gaddar, hain bir işadamıysam ve yıllık 20 bin YTL''yi Trabzonspor''dan alırım. Böyle bir şey de mümkün değil."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.