Haberler

11. Uluslararası İstanbul Bienali''nin Kavramsal Çerçevesi Açıklandı

Tarih: 18 Kasım 2008


Fotoğraf: Arkitera Mimarlık Merkezi

Koç Holding sponsorluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2009 sonbaharında düzenlenecek olan 11. Uluslararası İstanbul Bienali''nin kavramsal çerçevesi Bienal''in küratörleri WHW (What, How & for Whom) tarafından 17 Kasım Pazartesi günü Beyoğlu''ndaki Ses Tiyatrosu''nda yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı.

12 Eylül - 8 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 11. Uluslararası İstanbul Bienali başlığını Bertolt Brecht''in 80 yıl önce yazdığı Üç Kuruşluk Opera adlı oyunun ikinci perdesinin kapanış parçası olan "İnsan Neyle Yaşar?" adlı şarkıdan alıyor.

Üç Kuruşluk Opera, 1928''deki galasında büyük başarı kazanmış ve kısa sürede hem sanatsal bir biçim hem de toplumsal ve siyasi değişimin bir aracı olarak tiyatroda devrim niteliğinde değişikliklere sebep olmuştu. Oyunda yer alan "İnsan Neyle Yaşar?" adlı şarkı ise 20. yüzyıl popüler kültür tarihinde özel ve neredeyse simgesel bir rol oynadı; Tom Waits, William S. Burroughs ve Pet Shop Boys gibi farklı tarzlardan birçok sanatçı tarafından yorumlandı.


Fotoğraf: Arkitera Mimarlık Merkezi

11. Uluslararası İstanbul Bienali''nin küratörleri WHW, Bienal için seçtikleri kavramsal çerçeveyi duyururken alışılagelmiş basın toplantısı formatının dışına çıkarak kavramsal çerçeveyi bizzat kendilerinin oynadığı kısa bir tiyatro gösterisiyle açıklamayı tercih ettiler. Güncel sanat çevresi ve basından davetli konuklara Ses Tiyatrosu''nda Hırvat tiyatro yönetmeni Oliver Frljić''in sahneye koyduğu bir performans sunan WHW, performansın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

WHW''ye göre "İnsan Neyle Yaşar?" sorusu, bugün Brecht tarafından ortaya atıldığı 1928 yılındakinden bile daha acil ve can alıcı bir önem taşıyor. 11. Uluslararası İstanbul Bienali''nin kavramsal çerçevesi ‘İnsan Neyle Yaşar?" sergi açısından, sanatçıların bugün aciliyet taşıyan ekonomik ve toplumsal soruları sormasını sağlayacak bir tür senaryo işlevi görecek.

WHW, Brecht''i tekrar gündeme getirerek çağdaş kapitalizm koşullarında sanatsal uğraşın rolü hakkında bir düşünme denemesine girişmeyi ve günlük pratiklerimizi, değer sistemlerimizi ve eylem biçimlerimizi yeniden değerlendirmeyi amaçlıyor. "İnsan Neyle Yaşar?" sorusuyla WHW, Brecht''in çalışmalarına; yeniden keşfedilmesi ve yeni kuşaklara gösterilmesi gereken bir klasik olarak değil; çeşitli sanatsal pratikler ile sanata yaklaşım modelleri, önerileri ve stratejilerinin kaynağı olarak dönmeyi hedefliyor.


Ana Devic
Fotoğraf: Muammer Yanmaz

Ivet Curlin
Fotoğraf: Muammer Yanmaz

11. Uluslararası İstanbul Bienali''nin küratörleri What, How & for Whom / WHW (Ne, Nasıl ve Kimin için) dört kadın küratörden oluşuyor: Zagreb Üniversitesi''nde Sanat Tarihi ve Karşılaştırmalı Edebiyat alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Ivet Ćurlin, Ana Dević, Nataša Ilić ve Sabina Sabolović. 1999 yılında kurulan WHW, çalışmalarını Hırvatistan''ın Zagreb kentinde yürütüyor ve 2003 yılından bu yana Zagreb Belediyesi''ne bağlı, kâr amacı gütmeyen Nova Galerisi''ni yönetiyor. WHW güncel sanat alanında 1989 sonrasında gerçekleştirdikleri toplumsal içerikli çalışmalar nedeniyle, ERSTE Vakfı tarafından bu sene verilmeye başlanan İgor Zabel Kültür ve Teori Ödülü''nün de ilk sahibi oldu.


Natasa Ilic
Fotoğraf: Muammer Yanmaz

Sabina Sabolovic
Fotoğraf: Muammer Yanmaz

12 Eylül - 8 Kasım 2009 tarihleri arasında İKSV tarafından düzenlenecek olan 11. Uluslararası İstanbul Bienali, geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Koç Holding sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Koç Holding, 2007-2016 yılları arasında gerçekleştirilecek beş İstanbul Bienali''nin de "Bienal Sponsorluğu"nu üstleniyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.