Haberler

İstanbul yeni bir sanat galerisiyle tanışıyor

Tarih: 22 Aralık 2008 Kaynak: NTVMSNBCGaleri 44A açılışını heykeltıraş, mimar, endüstri tasarımcısı Yılmaz Zenger''le yapıyor.

Kültür ve sanatın başkenti İstanbul yepyeni bir sanat galerisi kazanıyor. Teşvikiye''de, 8 Ocak günü sanatseverlerle buluşacak olan 44A Sanat Galerisi, yurt içinden ve yurt dışından genç sanatçılara büyük olanaklar sağlamayı hedefliyor...

Ressam Argun Okumuşoğlu ve Hande Solakoğlu birlikteliğinde kurulan Galeri 44A, eserleri dünya sanat çevresinde büyük ilgi toplayan heykeltıraş Yılmaz Zenger Sergisi ile 8 Ocak Perşembe günü açılıyor.

Yapı Endüstri Merkezi''nin kurucusu, İstanbul Design Week''in küratörü, eski Galata Köprüsü''nün fuar alanı olarak kullanılması fikrinin mimarı Yılmaz Zenger aynı zamanda endüstriyel tasarımcı. Zenger, New York Broadway Gallery''de Yoko Ono ve Jeff Koons ile birlikte sergi de gerçekleştirdi. NY Broadway Gallery''nin kurucusu Abraham Lubelski Zenger hakkında şunları söylüyor: "Zenger''in çalışmaları dolambaçsız, okunaklı ve nettir. Matematik, felsefe, tasarım, mühendislik ve sanata ilişkindir."


Two Faces Of ...................
Sanatseverler, Zenger''in 44A sergisinde hayata bakışını ve yaklaşımını gözlemleyecekler. Bu yüzden serginin ismi "TWO FACES OF .........." olarak belirlendi. Serginin ismi belirlenirken, iki yüzü süreklilik içinde kullanmak olarak tanımlanan Mobius kuramından yola çıkıldı. Sanatçı Yılmaz Zenger "Hayatta her şey iki yüzüyle görülmeli. Bu yüzden yorumları sergiyi izleyenlere bırakıyorum, neyin iki yüzü olduğu konusunda karar vermek sanatseverlere ait olacaktır" diyor. Alman matematikçi Ferdinand Mobius tarafından yaratılan bu kuram bantın iki yüzünün getirdiği devamlılık şeklinde tanımlanıyor. Galeri 44A''nın açılış sergisinde yeşil ve siyah tonlarından oluşan Yılmaz Zenger heykelleri sergilenecek.

Sanat dünyasının yakından tanıdığı Nursel Birler Carroll''ın yöneticiliğini yapacağı 44A, çok sayıda genç sanatçıya da destek vermeyi planlıyor.

Galeri 44A''nın açılış davetinde Okay Temiz, Yılmaz Zenger eserlerini kullanarak çok özel bir müzik performansı gerçekleştirecek.

www.44a.com.tr
Adres 44A: Ahmet Fetgari Sok. 2/9 Teşvikiye - İstanbul
Tel: 0 212 233 33 80

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.