Haberler

Kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşların rızası esas...

Tarih: 20 Nisan 2009 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İkinci kez Beyoğlu Belediye Başkanlığı''na seçilen Ahmet Misbah Demircan''ı ziyaret eden Başkan Topbaş, Tarlabaşı''ndaki vatandaşların mülkiyet haklarının kutsal olduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm çalışmalarında eşdeğerlilik esasına göre ve vatandaşın rızası alınarak bir çalışma yapılıyor" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerel seçimlerin ardından ikinci kez Beyoğlu Belediye Başkanlığı''na seçilen Ahmet Misbah Demircan''ı makamında ziyaret ederek tebrik etti. Beyoğlu Belediye Sarayı''nda gerçekleşen ziyarette gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, Tarlabaşı''ndaki vatandaşların mülkiyet haklarının kutsal olduğunu belirterek, "Bu nedenle eş değerlilik esasına göre ve vatandaşın rızası alınarak bir çalışma yapılıyor" dedi.

İstanbul''da onlarca projeye ihtiyaç olduğunu, her birinin önceliğinin bulunduğunu ifade eden Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı olduğu dönemde "Güzel Beyoğlu" projesini başlattıklarını, bu projenin yansımalarının da olumlu olduğunu, hatta bazı ilçe belediyelerinin bu projeyi örnek aldığını hatırlattı. O dönemde ayrıca Tarlabaşı alt bölgesi ile ilgili bir çalışma düşündüklerini, yasal düzenlemeler konusunda bazı taleplerde bulunduklarını dile getiren Başkan Topbaş, ileriki süreçte yasal düzenlemelerin yapıldığını ve Ahmet Misbah Demircan''ın da projeye başladığını kaydetti.

Topbaş, "Tarlabaşı''ndaki vatandaşlarımızın mülkiyet hakları kutsaldır. Bu nedenle eş değerlilik esasına göre ve vatandaşın rızası alınarak bir çalışma yapılıyor. Bu nedenle bu proje uzun sürüyor. Burada kimseyi baskı altında tutarak, hukuk devletinde birilerini ezerek adımlar atamazsınız. Zaten öyle bir niyetimiz de asla olmadı. Oradaki düzenleme yapıldığında, Beyoğlu çok daha farklı bir noktaya gelir, çok daha farklı bir güzellik olarak yansır. Uzun soluklu bir iş. Belki yüzlerle ifade edebileceğimiz malik var. Her bir malikin kabullenmesi gerekiyor. Hiç bir şekilde baskıyla zorla adım atmayı başkan da bizde düşünmüyoruz. Tarlabaşı daha kıymetli daha düzenli hale gelecek" diye konuştu.

Beyoğlu''nda ayrıca Galata Kulesi ve çevresindeki düzenlemelere önem verdiğine dikkat çeken Topbaş, Galata Kulesi''nin çevresinin şekillendiğini ve farklı bir hale geldiğini söyledi. Beyoğlu''nda düzenlenmesi gereken pek çok yer olduğunu, Başkan Demircan''ın görevde bulunduğu süre içinde bunları hayata geçireceğini belirten Topbaş, 2010 Avrupa Kültür Başkenti payesi nedeniyle Beyoğlu ve Galata''nın büyük bir önem taşıdığının da altını çizdi.

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Beyoğlu Belediye Meclisi''nde belediye meclis üyelerine hitaben bir konuşma yaptı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da Başkan Topbaş''a Galata Kulesi''nin cam içine yerleştirilmiş maketi ile Beyoğlu''na 1999-2004 döneminde belediye başkanı olarak vermiş olduğu hizmetler anısına teşekkür belgesi verdi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.