Haberler

Çatıcılar, krizden elektrik üreten çatıyla çıkacak

Tarih: 30 Nisan 2009 Kaynak: Referans Yazan: Özgüç Kozan
Enerji Bakanlığı''nın vatandaşın kendi çatısında güneşten faydalanarak elektrik üretmesi ve fazla ürettiği elektriği devlete satmasına dair hazırladığı taslağı fırsat bilen çatıcılar, elektrik üreten çatıları mayısta Türkiye''ye getirmeye hazırlanıyor.

İnşaat sektörü ile paralel çalışan çatıcılar, krizi elektrik üreten çatılarla aşacak. Enerji Bakanlığı''nın vatandaşın kendi çatısında güneşten faydalanarak elektrik üretmesi ve fazla ürettiği elektriği devlete satmasına dair hazırladığı taslağı fırsat bilen çatıcılar, hafif çatı sistemleri ile güneş enerjisinden elektrik üreten panelleri ortak bir sistem haline getirdi. Türkiye''de hafif çatı sistemleri alanında pazar lideri konumunda olan ve elektrik üreten çatı sistemlerini Türkiye''ye getirmeye hazırlanan Onduline Avrasya''nın Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, Bakanlığın hazırladığı yasa teklifinin komisyonda olduğunu 2 ile 6 ay arasında yasalaşmasına kesin gözüyle baktıklarını söyledi. Şimdilik Japonya''dan getirecekleri elektrik üreten çatı sistemlerini ilk olarak 13 Mayıs''ta açılacak 15. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı''nda tanıtacaklarını anlatan Karahan, bu ürünlerin haziran ayında İstanbul, İzmir ve Antalya''da satışa sunulacağını anlattı. Karahan, yıl sonuna kadar 200 bina veya iş merkezine bu sistemleri satarak 5 milyon euro gelir elde etmeyi planladıklarını belirtti. "Bu sistemler halihazırda birçok ülkede kullanılıyor. Biz sistemleri birleştirdik" diyen
Karahan, kriz öncesinde de sektörün zaten durgun olduğunu, krizde daha fazla inovatif olmaya çalıştıklarını söyledi.

Karahan, önümüzdeki yıllarda Adapazarı Sapanca''daki tesislerinde ürünü üretmeyi de hedeflediklerini ifade etti.

5 katlı binaya maliyeti 20 bin euro

Burhan Karahan, 10 daireli 5 katlı bir bina için elektrik üreten hafif çatı sistemi döşemenin 20-25 bin euro civarında olduğunu söyledi. Karahan, bu yatırım miktarının binanın ortalama 10 yıllık elektrik tüketimine denk düştüğünü, devletin fazla elektriği satın alması halinde ise yatırımın 7 yıl içerisinde kendini amorti ettiğini ifade etti.

Enerji Bakanlığı''nın hazırladığı yasa teklifine göre, devlet çevreye zarar vermeden yapılan üretimlere kilowat saat başına 20-25 cent ödeme yapacak.

Yasa çıkmasa da satabiliriz

Bakanlığın hazırladığı yasa tasarısının kısa sürede çıkmasını beklediklerini anlatan Karahan, yasanın çıkmaması halinde de bu sistemin alıcı bulacağını söyledi. Son olarak ABD''de açıklanan kurtarma paketinde yenilenebilir ve temiz enerji alanı için 160 milyar dolar ayrıldığını ve Almanya''nın ciddi bir planla nükleer enerjiden yenilenebilir enerjiye dönüş yapmaya başladığını kaydeden Karahan, "Türkiye de bu gidişi görüyor. Bakanlık bu konuda çalışmaları ciddiye alıyor. Olacağını düşünmüyoruz ama yasanın çıkmaması veya çok gecikmesi durumunda da vatandaş fazla elektriği devlete satmasa da kendisi için elektrik üretebilir. Ancak böyle bir yasanın psikolojik etkisi de satışlarımızda çok etkili olur" dedi. Karahan, yasanın çıkması halinde Türkiye''nin 5 yıl kadar bir alışma süreci geçireceğini ifade ederek, "Yenilenebilir ve temiz enerjiye dönüşüm basit bir süreç değil. Elektrik hatlarını değiştireceksiniz, uygulama yönetmelikleri çıkaracaksınız. Konu kulağa hoş gelse de bu dönüşüm için ülke olarak çok çalışmamız gerekecek" diye konuştu.

Sistem Nasıl Çalışıyor
- Işığı elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik sistemi için kuvvetli güneş ışığı gerekmiyor. Kapalı veya bulutlu hava ile dolunay ışığı da elektrik üretimi için yeterli oluyor.
- Elektrik üreten evlerdeki elektrik sayaçları iki yönlü çalışıyor. Sayaç kullanılan elektriği yazarken, satılan, yani genel elektrik şebekesine aktarılan elektriği de kaydediyor.
- Çatıda ürettiğiniz elektriği gidip ana şehir şebekesine bağlıyorsunuz.
- Kendi ürettiğiniz ve şebekeye yönlendirilen elektrik size geri satılıyor.
- Üretilen elektrik kullanılandan fazlaysa devlet üreten eve para veriyor, az ise de siz farkı ödüyorsunuz.

Alışveriş merkezlerinde yeni trend "yeşil çatı"

Onduline Avrasya''nın 2003''den beri sattığı ancak geçen yıl yaygınlaşmaya başlayan "yeşil çatı"ları otel ve alışveriş merkezlerinden yoğun ilgi görüyor. Ondugreen sistemi, teras çatılar, otopark üzerleri ve değişik eğimlerdeki tüm çatılarda uygulanabiliyor. "İnşaat alanları yeşilden çalar, çatıları yeşillendirerek tekrar yeşillendirme sağlanabiliyor" diyen Onduline Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, bu sistemlerin Levent''teki Kanyon Alışveriş Merkezi, Ümraniye''deki Meydan M1 Alışveriş Merkezi (30 bin metrekare ile dünyanın en büyük yeşil çatı alanı), Turkcell''in Gebze''deki Ar-Ge Binası ve Bayrampaşa''daki Ikea otoparkı üzerinin de içinde olduğu onlarca alışveriş merkezi, otopark, otel ve eğlence merkezinde uyguladıklarını anlattı. Karahan, yeşille kaplanan çatının, diğer örtü malzemelerine göre sesi 3 ila 8 dB daha düşük yansıttığını ve bitkilerin yaydığı oksijen ile ortamın daha havadar olduğunu belirtti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.