Haberler

Trafik felcinden son anda dönülmüş

Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Deniz Gürel
Büyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü metro çalışmalarında kent içi ulaşım için bir felaketten son anda dönüldüğü ortaya çıktı.

Büyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü metro çalışmalarında kent içi ulaşım için bir felaketten dönüldüğü ortaya çıktı. Kızılay''daki Milli Eğitim Bakanlığı''nın hemen önündeki makas istasyonunun kurulamaması halinde MEB''den Atatürk Bulvarı''na giden yolun yarısını 2.5 yıl süreyle trafiğe kapatmak durumunda kalacaklarını söyleyen EGO Genel Müdürü Ömer Ulu, "Bu da Kızılay trafiğinin yüzde 50 oranda durması anlamına gelirdi. Bu sıkıntının yaşanmaması için yerin 25 metre altına makas istasyonu kurduk" dedi.

Ankara genelindeki metro çalışmalarının yüzeye yakın yapıldığını ifade eden Ulu, MEB''in önündeki makas istasyonun benzerine dünyada zor rastlanacağını söyledi. Ulu, makas istasyonun kurulmaması halinde yaşanabilecek sıkıntıları şöyle anlattı:

Yüzde 50''si kapanacaktı
"Kızılay-Çayyolu metro hattındaki iki tünelin kazılabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı''nın önüne bir makas istasyonu yapmak zorundaydık. Çalışmamız genelinde makas istasyonları yer üstünden aşağı doğru oluyordu. Bu da, çalışma yapılan yerde trafik akışının durmasına sebep oluyordu. Yani trafiği kapatıyorduk. Fakat bu bölge kritikti. MEB''den Atatürk Bulvarı''na doğru giden yolun yarısını kapatacaktık. Bu da Kızılay trafiğinin yüzde 50''sinin kapanmasına neden olacaktı.

İki yıl önce başladı
Bu sıkıntıyı Ankaralılara yaşatmamak için alternatif bir yol arayışına gittik. Yerin metrelerce altına kurulan makas istasyonları olduğunu tespit ettik. Bu konuda uzman bir Alman mühendisin de içinde bulunduğu ekibimiz iki yıl önce bu çalışmaya başladı. 22 eğimle 25 metre yerin altından bir makas istasyonu açtık ve oradan tünel açma makinesi girdi. Yeraltından yaklaşık 980 metre gelmek suretiyle yüzeye çıktı. Bugün itibariyle Kızılay''daki istasyondan tüneli girdiğimizde Çayyolu''ndan çıkma imkanımız oluştu. Yeraltına makas istasyonu kuramamış olsaydık tek çözüm, yolu kapatmak olacaktı ki bu da 2.5 yılın üstünde bir zaman dilimi Kızılay''ın trafik akışının yarısının durması anlamına gelirdi. Bugün baktığımda mühendislerimizin dünya çapında bir iş yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim."

2.5 yıl kapanacaktı
Milli Eğitim Bakanlığı''nın önündeki metro inşaatında 25 metre yer altına inşa edilen makas istasyonunun Kızılay trafiğini kurtardığını söyleyen EGO Genel Müdürü Ömer Ulu, "Makas istasyonu kurulamasaydı MEB''den Atatürk Bulvarı''na giden yolun yarısını 2.5 yıl süreyle trafiğe kapatmak zorunda kalacaktık" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.