Haberler

Yabancı İETT''ye takıldı

Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yılmaz Yıldız
Uluslararası gayrimenkul danışma şirketi Reidin''in CEO''su Kayhan, "İETT arazisinde olduğu gibi yaşanan sorunlar yatırımları sınırladı" dedi.

Uluslararası gayrimenkul danışma şirketi Reidin''in CEO''su Ahmet Kayhan, İETT arazisinin satışında yaşanan soruna rağmen Körfez ülkelerindeki gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye''ye ilgisinin sürdüğünü kaydetti. Geçtiğimiz ay Körfez bölgesinden toplam 1,5 trilyon dolarlık uluslar arası yatırım fonuna hükmeden 27 yatırımcı şirketin İstanbul''a getirilmesine öncülük eden Kayhan, bu yatırımcıların şu an için Türkiye''de problemsiz olan yaklaşık 10 milyar dolarlık hazır projelerle ilgilendiklerini söyledi. Toplantının olumlu geçtiğini belirten Kayhan, "Konferansın en büyük amacı, Türkiye''deki gayrimenkul geliştiricilerin ne kadar büyük ve olgun olduklarını göstermekti" şeklinde konuştu.

İETT Satışı İmajımızı Bozdu
İETT arazisi gibi Türkiye gayrimenkul sektörünün dünya pazarında vitrini konumundaki satışlarda karşılaşılan engellerin kötü örnek olduğunu belirten Kayhan, "Bu kötü örnekler olmasaydı Türkiye''ye gelen firma sayısı 27 olmazdı, 270 olurdu. Bahsedilen yatırım da 10 milyar dolar değil 100 milyar dolar olurdu. Belirsizlikleri ortadan kaldırmazsak, kötü örnekleri çözümle kavuşturamazsak, yatırımcıyı çekmekte zorlanırız" diye konuştu.

Yargı süreci devam ediyor
Dubai Emiri Şeyh El Maktum''un şirketi Sama Dubai''ye 705 milyon dolara ihale edilen Levent''teki İETT Garajı arazisinin 1/5 bin ölçekli planlarına bölgeye alt ve üst yapı yoğunluğu getireceği iddiasıyla Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul 7 İdare Mahkemesi''ne dava açtı. İdare Mahkemesi, iki ayrı bilirkişinin hazırladığı raporların ardından yürütmeyi İBB''yi haklı gördü. Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası Mahkeme''nin kararını Danıştay 6. Dairesi''ne götürdü. Mahkeme yürütmeyi durdurdu. Büyükşehir Belediyesi''nin itirazının ardından yeni bir bilirkişi atandı. Süreç devam ediyor. İBB Başkanı Kadir Topbaş davanın geldiği sürecin ardından, "Şimdi orda gidip piknik yapsınlar" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.