Haberler

Eskişehir Çöplüğü Mikrop Yuvasına Döndü

Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Abdullah Yeşilkaya
Binlerce leyleğin ve başı boş hayvanların mekan tuttuğu Eskişehir çöplüğü, kaderine terkedildi. Vatandaş, her türlü mikrobun yayılabileceği ve evsel ile tıbbi atıkların aynı yerde bulunduğu bu çöplüğün bir an önce temizlenmesi konusunda yetkililerden yardım istiyor. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi''nin yıllardır çöplükte düzenleme yapmadığı belirtildi.

Baharın gelmesiyle ilk gelen göçmen kuşlardan olan leylekler, Eskişehir''in çöplüğünü mekan tuttu. Türkiyede bir çok çöplükten elektirk enerjisi ve gübre üretilirken, Seyitgazi yolu üzerinde Asri Mezarlığın hemen arkasında yer alan Eskişehir çöplüğünde bulunan ve sayısı binleri geçen leylekler mikrop saçıyor. Sürekli yanan çöplük havayı zehirliyor diğer yandan da rüzgarın ters esmesiyle çıkan dumanlar binlerce inasanın yaşadığı Yenikent ve TOKİ konutlarına yöneliyor. Eskişehir çöplüğünde görülen manzara görenleri dehşete düşüryor. Başı boş yüzlerce köpek bunun yanında çöp etrafında otlayan koyun sürüleri insan sağlığını tehdit ettiği belirtildi. Bu çöplüğe 10 yıldır Büyükşehir Belediyesi''nin müdahele etmemesine bir anlam verilemiyor. İnşaatına yeni başlanan ve yıl sonuna doğru bitirilmesi planlanan Çöp Rehabilite ve Ayrıştırma İstasyonları''nın kalıcı çözüm olmayacağı vurgulandı. Küçük çocukların mikrop yuvası olan çöplüğün içerisinde oynamaları ise bir başka tehdit unsuru. Çocukların bazıları burada yatıp kalkıyorlar fakat bu duruma dur diyecek bir yetkili yok.

Çöplük Kaderine Terkedilmiş
Oradaki bir çalışanın verdiği bilgiye göre 4 sene öncesine kadar tıbbi atıklarla evsel atıklar aynı yere bırakılıyormuş ve üzeri de toprakla örtülüyormuş. Günde 50-100 arasında çöp kamyonunun buraya çöp boşalttığını belirten yetkili, "Yollarınımz içler acısı yağmur yağdığında çamur oluyor. Yollar çok bozuk durumda. Bu kamyonlar devlet malı yazık günah değil mi? Çok kötü durumda olan yollara en azından çakıl dökülmesi gerekir. Çöplük adeta kaderine terkedilmiş, yeni yapılmaya başlayan çöp döküm sahası da çare olacak gibi değil. Orası da kısa zamanda dolar." diyor.

Sorun Acilen Ele Alınmalı
Domuz gribinin bir salgın olarak yayılmaya başladığı şu günlerde Eskişehir çöplüğünün acil olarak ele alıması gerektiği üzerinde duruluyor. Ayrıca şehir merkezine 5-6 km gibi bir mesafede ve ormanlık alana yakın olması nedeniyle çöplüğün bir an önce oradan taşınması gerektiği belirtiliyor. Büyükşehir tarafından çöp ayrıştrma ve ıslah alanı çalışmaları ise devam ederken, yapılan yeni yerinde kısa zamanda dolacağı ve artık bu çöplüğün bir an önce kapatılması konusunda yetkililer görüş belirtiyorlar.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.