Haberler

Modern cezaevinin inşaatı bu ay başlıyor

Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Zafer Şahin
Buca''daki hapishanenin taşınacağı Yeni Şakran''daki kompleksin, 2012 yılının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

İzmir''de yapımına bir türlü başlanamayan modern cezaevi için en önemli adım atıldı. Adalet Bakanlığı kent içine sıkışıp kalan Buca Cezaevi''ni nakledeceği Yeni Şakran''daki modern cezaevi kompleksi için çıktığı ihaleyi sonuçlandırdı. 20 Şubat 2009 tarihinde yapılan ihaleyi, 142 milyon 970 bin TL ile en düşük teklifi veren Kur İnşaat ve SMS Ortak Girişimi kazandı.

500 Dönüm Alan
Bakanlık cezaevi inşaatı için KDV hariç 189 milyon 500 bin TL yaklaşık maliyet çıkarmıştı. Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı ve Kur İnşaat-SMS Ortak Girişimi arasında resmi sözleşmenin imzalanmasından sonra bu ay içinde başlaması beklenen cezaevi inşaatı, bin 200 günde tamamlanacak. 500 dönüm alanda inşa edilecek kampuste, 4 adet T tipi kapalı, 1 adet çocuk ve gençlik, 1 adet açık, 1 adet kadın ceza infaz kurumu ile her biri müstakil idare binası, yatakhane, duruşma binası, jandarma binası, çamaşırhane, mutfak, kreş, çöp deposu, 500 adet lojman, ziyaretçi binaları, arıtma tesisi ve su deposundan oluşan ortak üniteler bulunacak. 6 bin 200 kapasiteli cezaevinin tamamlanmasından sonra İzmir ve çevresindeki küçük cezaevleri kapatılacak.

Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı yetkilileri, Türkiye''nin en modern cezaevi komplekslerinden biri olacak Yeni Şakran Cezaevi''ne tutuklu ve mahkum nakline inşaattın tamamen bitmesini beklemeden başlanacağını açıkladı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, yedi ayrı ceza ve infaz kurumunun bulunacağı kampuste dört adet T tipi kapalı cezaevi inşa edilecek.

13 Yıl Önce
Her biri bin kişi kapasiteli bu cezaevlerinden inşaatı tamamlanan, diğerlerinin bitmesi beklenmeden hizmete açılacak. Kadın ve çocuk ceza infaz kurumları içinde aynı yöntem uygulanacak. Bu kararın alınmasında Buca Cezaevi''nin kapasitesinin tutuklu ve mahkumları barındırmaya yetmemesinin önemli rol oynadığı öğrenildi.

Buca Cezaevi''nin taşınarak İzmir''e modern bir cezaevi kompleksi kazandırılması fikri ilk olarak 13 yıl önce gündeme geldi. Kent içine sıkışıp kalan cezaevinin taşınması için yapılan girişimler ancak 2004 yılında sonuç vermeye başladı. Dönemin Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy''un 2004 yılında Ankara''da Maliye ve Adalet Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde cezaevinin iki yıl içinde Foça''da bulunacak bir araziye taşınması planlandı.

Halk İstemedi
Foça''da uygun arazi bulunamaması üzerine kompleksin Yeni Şakran beldesinin Bahçedere köyüne yapılması kararı verildi. Ancak Yeni Şakran halkının cezaevini beldelerinde istememesi ve bürokratik engeller nedeniyle inşatta bir türlü başlanamadı. 2008 yılında Yeni Asır''ın konuyu bir kez daha gündeme getirmesinin ardından Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, proje ihalesi tamamlanan cezaevi kompleksinin inşaat ihalesinin en geç 2009 yılı başında yapılması için bürokratlarına talimat verdi. Cezaevi kompleksinin 2012 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

2 bin 600 tutuklu ve mahkum
İstanbul Bayrampaşa ve Ankara Ulucanlar ile birlikte Türkiye''nin fiziki şartları en kötü cezaevlerinden biri olarak gösterilen Buca Cezaevi''nde halen 2 bin 600 tutuklu ve mahkum bulunuyor. Bayrampaşa ve Ulucanlar cezaevlerindeki tutuklu ve mahkumlar geçtiğimiz yıllarda inşa edilen modern cezaevlerine nakil edilmişlerdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.