Haberler

Bornova - Bayraklı "Yakınlaşıyor"

Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 28 yıldır hep "kağıt üstünde" kalan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi''ni Mayıs ayı sonunda tamamlıyor. Üzerinde 2,5 milyon lira maliyetli "özel dizayn" bir köprünün de yer aldığı yeni yol, Bornova ile Bayraklı ve Atatürk Mahallesi arasındaki ulaşıma alternatif olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllardır kent gündeminde olmasına rağmen çeşitli nedenlerle bir türlü yaşama geçirilemeyen projelerden bir tanesini daha tamamlayarak kentliye armağan etmeye hazırlanıyor. 1980 yılında ulaşım ana aksı olarak belirlenen Bornova Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi''nin imar planına uygun hale getirilerek açılması için Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yapım çalışmaları Mayıs ayı sonunda tamamlanıyor. İlk kez 28 yıl önce İmar ve İskan Bakanlığı''nca onaylı Bornova İmar Planı''nda yer alan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi''nin hizmete girmesiyle Bornova, yeni bir kesintisiz ulaşım aksına daha sahip olacak.

Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi''nin Smyrna Meydanı''ndan başlayarak 252 Sokak''a kadar olan ilk kısmı ile 252 Sokak''ın Sakarya Caddesi''ne kadar uzanan toplam 2.5 kilometrelik bölümünde yapılan büyük kapsamlı çalışma ile yol güzergahının geçtiği bölgenin adeta çehresi değişti. Daha önce kısım kısım kesintiye uğrayarak ara yol niteliğinde kalan güzergah üzerindeki yollar, son aşamaya gelen çalışmalarla Bornova Ankara Caddesi''nden Smyrna Meydanı''na ve Atatürk Mahallesi''ne kadar uzanan dev bir bulvar görüntüsüne kavuştu. Tretuvarları, refüjleri ve kavşakları oluşturulan bulvarda, bitkilendirme çalışmaları da yapım çalışmalarına paralel olarak sürdürülüyor. Bornova için yeni bir altarnatif güzergah olacak Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi''ni dik kesen Bornova Çayı ve Laka Deresi''nin kesişim noktasında da, kesintisiz ulaşım için karayolu köprüsü inşa edildi. Özel dizaynı olan bu köprü için yaklaşık 2.5 milyon YTL harcandı.

Bornova ne kazanacak?

Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ve 252 Sokak''ın imar planlarına uygun hale getirmesiyle, Bornova yeni bir giriş daha kazanıyor. Bornova Köprülü kavşağı ve 252 Sokak üzerinden Bornova merkez, Osmangazi ve Atatürk Mahalleleri ile bu güzergahlardaki semtlere daha kolay ulaşılabilecek. Ayrıca yine 252 Sokak bağlantılı olan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi üzerinden de Bayraklı ve semtleri ile Karşıyaka istikametine gidilebilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi''nin 202 Sokak''a kadar olan ikinci kısmını oluşturan bölümün kente kazandırılması için ayrıca kamulaştırma çalışmalarını sürdürüyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.