Haberler

Yeni bulvar ve alt geçitler Ankara trafiğine nefes aldırmaya başladı

Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Dikmen ve Balgat trafiğini rahatlatmak için Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarda sona yaklaşıldı. Dikmen''in trafik yükünü azaltacak bir bulvar ve 3 alt geçit kısmen trafiğe açıldı. Bu çalışmayla yoğun araç trafiğinin yaşandığı Balgat ve Çetin Emeç Bulvarında rahatlama hissedilmeye başladı.

Öveçler 4. Cadde ile Konya Yolu''na Çırağan''dan gelen ana cadde, bölgedeki gecekondular nedeniyle birbirine bağlanamamış ve buradaki trafik sorunu, bir çıkmazla karşı karşıya kalmıştı. Yılların kangren haline getirdiği bu trafik sorununu çözmek için çalışmalar başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Konya Yolu Fen Lisesi alt geçidi ile Dikmen Caddesi''ni birbirine bağlayan bu önemli arterin açılması işini tamamladı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Alt geçitlerden ilki olan ve Öveçler 4. Cadde ile Dikmen Pazaryeri arasında yapılması planlanan alt geçit, 3 gidiş ve 3 geliş olarak gerçekleştirildi. Planlamaya göre, Öveçler 4. Cadde''den gelen trafik kesintisiz olarak üstten verilirken, Konya Yolu''ndan gelen trafiğin Dikmen Caddesi''ne bağlanması da alttan sağlandı. Buradaki tüm inşaat çalışması bitirilerek, geçidin üst kısmı yani Öveçler 4. Cadde kısmı hizmete girdi.

Ceyhun Atıf Kansu Caddesi''nin de yeni açılan bu bulvarla bağlantısının sağlanması için, bulvarın altından geçecek şekilde bir alt geçidin yapılması uygun bulundu. Tek gidiş tek geliş olarak planlanan alt geçit, özellikle de mevcut imar koridoruna sığabilecek şekilde yapıldı.

Gökkuşağı Caddesi''ndeki trafiğin kesintisiz devam edebilmesi ve yeni bulvar trafiğinden etkilenmemesi için burada da bir alt geçidin yapılmasına karar verildi. Yine mevcut imar koşulları göz önüne alınarak bir gidiş bir de geliş olmak üzere çift yönlü bir alt geçit yapılarak, Ankaralıların hizmetine sunuldu. Gökkuşağı Caddesi''nden güneye doğru gitmek isteyen vatandaşlar, kesintisiz olarak gidebilirken, sağlanan yan yol imkânlarıyla da Konya Yolu''na bağlandı. Bölgenin, kuzey-güney istikametinde hizmet veren en önemli caddesi Cevizlidere de bu düzenlemeden etkilendiğinden, yeni yapılanmaya göre dizayn edildi. Caddenin bulunduğu coğrafi koşullar da düşünülerek, bir tünelle desteklenmesi planlandı. 216 metre uzunluğunda ve 3 gidiş 3 geliş şeklinde yapılan Cevizlidere Tüneli, bitirilerek hizmete açıldı. Tünel, bu bölgedeki trafiği rahatlatacak projenin en önemli ayağını oluşturuyor. Ayrıca yine proje kapsamında, Ceyhun Atıf Kansu Caddesi üzerinde, öğrencilerinin karşıdan karşıya rahatlıkla geçebilmesi için bir adet yaya alt geçidi yapıldı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.